KELDANİ GELENEĞİYLE, MODERNİZM PARİS’TE BU DÜĞÜNDE BULUŞTU

775
19 Mayıs 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te yaşayan Keldaniler, yaşadıkları topluma uyum sağlamış bir topluluk olarak bilinir ve buda gerçekten doğrudur. Ama, anenevi geleneklerini de asla unutmayan modern Paris’te yaşayan bir topluluk. Başkent Paris’te yaşayan köklü ve kalabalık Keldani ailelerinden Halef & Hemi Yaramış çiftinin oğlu Jean-Jacques Yaramış ile yine kendileri gibi Paris’te yaşayan Keldani Kadri & Nala Yalçın çiftinin kızı Victoria Yalçın’ın düğününde Keldani gelenekleriyle Paris Modernizm atmosferi yaşandı.

Birçok ülkede adetler ve gelenekler unutulmaya yüz tutmuş olsa da bazı topluluklar, geldikleri ülkelerindeki yöresel geleneklerini düğünler aracılığı ile yaşatılmaya devam ediyor. Bunu Keldani Yaramış ile Yalçın ailelerinin evlatlarının düğününde gördük. Evlenecek olan çiftlerden, damat Jean-Jacques Yaramış’ın evi önünde Pazar sabahı
davul ve zurnalar çalmaya başldı ve artık düğün de başladı demektir.

Halaylar ve danslar damat evinin önünde başladı. Yine Keldani geleneklerine göre, gerek damat gerek ise gelin evi aile yakınlarına ve yakın dostlarına sabah kahvaltısı vererek düğünü başlatıyor. Halef &Hemi Yaramış çifti evlerinin bahçesine kurdukları 10 metre uzunluğundaki kahvaltı masasına gelen dostlarını sırayla oturmalarını sağlayıp, zengin kahvaltı çeşidi yiyecekleri ikram ederken, öte yandan turfanda mevsim meyvelerinin bulunduğu sofrada dileyen alkollü ve alkolsüz içeceklerden içip davul zurna eşliğinde halay çekiyorlar.

Damat tarafı yakınları, kahvaltıya gelirken gerek kadınlar gerek erkekler en şık kıyafetlerini giymiş bir düğüne hazırız mesajı veriyorlar. En az üç saat süren kahvaltı ve halay oyunları sonrası hazırlıklar yapılıyor ve davul zurna eşliğinde gelin almak için gelinin evine yola koyuluyorlar. Damat evinde olduğu gibi gelin evi de aynı sabah kahvaltınını onlar da aile yakınlarına ve yakın dostlarına veriyorlar. Gelin evi uzaktan davul zurnanın sesini duymasıyla, gelin evinin önüne gelindiğinde davul, zurna ve halay daha da coşku kazanıyor. Evin kapısına gelin babası ve annesiyle aile yakanları damat tarafını karşılamak üzere bekliyorlar.

Gelin evi tarafı da damat ve yakınlarıyla gelen düğün alayına yiyecek ve icecek ikramında bulunuyor, burda da halaylar çekilip danslar edildikten bir saat sonra, dini nikah için Keldani Katolik St Thomas kilisenin yolu tutuldu. Genç çiftin dini nikahı kıyacak olan Monseigneur Micael Dumand hazırlıklarını yapmış genç çifti bekliyorlardı. Kilisedeki dini nikah katılmak için gelen Yaramış ve Yalçın aillerinin yakınları kiliseyi doldurmuştu. Monseigneur Micael Dumand genç çiftin nikahını kıyıp kutsadıktan sonra, aile yakınları gelin ve damat ile hatıra fotoğrafı çektirip kiliseden ayrılıp düğün salonu için yola çıktılar.

Aile yakınlarıyla yapılan fotoğraf çekiminin ardından düğünün gerçekleşeceği Espace Venise düğün salonuna hareket ettiler. Espace Venise düğün salonu yanında bulunan 800 kişilik salon kilise çıkışı ve dışarıdan gelen davetliler için kokteyl hazırlanmış, bir köşede gözleme pişerken diğer taraftan hazırlanmış lahmacunlar ikram edildi, sac üstü ciğer kavurma, ızgara somon balık ve börek benzeri yiyecek çeşitleriyle alkollü ve alkolsüz her türlü içecek davetlilere barmenler tarafından sunuldu. Düğünün en büyük sürprizi Salona girişte oldu. Salonu daha önce tanıyanlar gördükleri dekor ve çicek bahçesini andıran muhteşem bir atmosfere hayran kaldılar.

Masalara davetli ailelerin isimleri yazılmış en kaliteli alkollü ve alkolsüz içecekler yerleştirilmiş, bunun yanı sıra çeşitli mezeler masaya konulmuş, her masa renkli güllerden oluşan dev çiceklerle bezenmiş salonun atmosferine uygun ışıklı mumlar yanar şekilde davetlileri karşıladı masalar.Orkestra ve sanatçıların sahnesi çok farklı bir şekilde dizayn edilmiş, salonun farklı göşelerine spot lampalar yerleştirilmiş, salon efsunlu bir şekle girmiş düğün proğramı davetlilere anons edildi.

Damat evinde ve gelin evinde sabah kahvaltısında gördüğümüz şık bayanlar, kıyafet değiştirip yine şık bir şekilde düğün salonunda görüldüler. Dışarıdan özel olarak gelen sanatçılar sahnede Keldani dilined şarkılar türküler söylerken, oyun pisti dolmaya başladı ve halaylar çekildi oyunlar oynandı. Halef &Hemi Yaramış çifti ve aile yakınları düğüne gelen davetlilerle yakından ilgilendiler,gelen davetlilerin rahat etmeleri ve eğlenmeleri için büyük gayret sarfettiler.

Fransa’nın başkenti dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş insanların yaşadığı bir şehir, bu başkent zengin kültürel mirasıyla her biri kendi özgün düğün adetleri ve geleneklerine sahip çeşitli yörelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu muhteşem başkent her ülkenin, mistik dokusunu, etnik sıcaklığını, bol neşesini ve başkent Paris’te yaşayan yabancının kendi coşkusunu bünyesinde barındırdığına şahit olunuyor. Düğün çoşku içinde devam ederken, düğün sahibinin yakını kadın ve erkekler geleneksel ananevi kıyafetlerini giyip düğüne farklı bir renk katlılar, onlarca metre uzunluğunda el ele tutuşup halaylar çekildi gece boyunca.

Paris’teki düğün salonlarında her bir ülkenin düğün adetleri ve gelenekleri, köklü geçmişten günümüze aktarılan özel ritüeller ve kutlamalarla doludur. Farklı ülkelerden farklı yörelerden gelen insanların düğünlerde gerçekleşen benzersiz adetler keşfediliyor. İşte Keldanilerin de geleneksel kıyafetleri, müzikleri, dansları ve yemekleriyle düğünleri unutulmaz bir iz bırakıyor. aynı zamanda geldikleri ülkenin ve bölgenin kültürel ve tarihi özelliklerini de yansıtmaktadır. Son yılların en ihtişamlı Keldani düğünü olanlarından birine gittim gördüm ve burda siz değerli okurlara bunu anlatmaya çalıştım. Paris’te bundan sonra yapılacak düğünlere bu düğün ayrı bir renk katacak.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 7 =