PARİS OECD MERKEZİ’NDE “TÜRK MUTFAĞI “TANITILDI

587
2 Haziran 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te OECD merkezinde “Türk Mutfağı” tanıtıldı.Fransa’nın başkenti Paris’te Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Merkezinde “Türk mutfağı” etkinliği düzenlendi.

Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Kerem Alkin ve eşi Eser Alkin’ın ev sahipliği yaptığı tanıtım etkinliğine, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Daimi Temsilcisi Gülnur Aybet , Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve IICEC Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol’un ve OECD üyesi ülkelerin daimi temsilciliklerinde görevli görev yapan büyükelçiler hazır bulundular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında OECD bünyesinde Türk mutfağı tanıtıldı.

Türkiye’nin ve Türk mutfağını tanıtım video gösteriminin de yapıldığı etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı tanıtıldı. Tanıtım etkinliğinde, konuklara, Türk mutfağında hazırlanan zeytin yağlı yemekler ile içli köfte gibi benzeri yöresel yemekler sunuldu. Ayrıca Türk lokumu Türk kahvsiyle birlikte ikram edildi

Türk mutfağını tanıtım etkinliği dolayısıyla İngilizce ve Fransızca konuklara bir konuşma yapan Büyükelçi Kerem Alkin, ilk kez düzenlenen “Türk Mutfağı Tanıtım ” etkinliği çercevesinde sizlere Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini sunmaya çalıştık. Türk mutfağının, köklerini Anadolu’dan alan ve Selçuklu ve Osmanlı Saraylarının mutfağında pişen yemekleri tadacaksınız şeklinde konuştu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 70 = 76