ANKARALI RESSAM LEYLA SETAN’IN RESİM SERGİSİ PARİS ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ’NDE

497
23 Nisan 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde Ankaralı Sanatçı Leyla Setan 44 tablodan oluşan kişisel resim sergisini açtı. Serginin Açılış konuşmasın Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger yaptı. Açılışta hazır bulunan Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, yaptığı konuşmada, sergide yer alan eserlerden sitayişle söz etti.

Sergide yer alan çalışmalarıyla ilgili bilgi veren ressam Leyla Setan, eserlerini çok yönlü çalışmalar olarak nitelendirdi ve sergi ve çalışmaları üzerine şunları söyledi ; “Göğe bakalım” diyor şair, uçsuz bucaksız gökyüzüdür. Gündelik hayatimizin sınırları içinde, sıkışıp kalmaktan kurtulmak için belki de. Göğe bakmalı, şairin oraya bakıp hem belleğin kuytularına hem de günlük uğraşlara dönüşü gibi. Sanat işte bunu yapar:

Hayattan uzaklaşır gibi görünerek, insanı hayal gücünün el değmemiş beldelerine çekip ona hayat için yepyeni bir güç katar. Her şeyin, bütün gelişmelerin yalnızca bilimle açıklandığı ve bilimin yeni bir tapınak haline geldiği bir zamanda sanatla uğraşmak beyhude gibi görünür. Bilim, hiç kuşkusuz dünyanın olmazsa olmazıdır. Ama aynı durum sanat için de geçerlidir.

Sanat, şiirden resme her dalıyla eşsiz bir özgürlük alanıdır. Arayışlarımızla, düşlerimizle en özgür biçimde karşılaşma olanağı bulduğumuz bir uğraş. Sanat benim için öğrendiklerim, alışkanlıklarım ve kurallar içindeki baskılardan kaçtığım ve sığındığım; orada maddenin ve ruhumun sonsuz formlarıyla eylendiğim yerdir.

Bu resimler kurallara, alışkanlıklara ve her türlü köleliğe rest çekişin ürünüdür. En önemlisi bir zamanlar bu dünyada var olduğumun kanıtı ve dokunduğum yerlerdeki parmak izleridir “. Şeklinde konuşan sanatçının eserleri Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde bir ay süresince mesai saatleri içerisinde Parisli sanatseverler sergiyi gezebilecekler.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

81 + = 86