AZERBAYCAN ONURSAL LİDERİ HAYDAR ALİYEV DOĞUMUNUN 99.YILINDA PARİS’TE ANILDI

330
11 Mayıs 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in dünyaya gözlerini açışın 99. yılı Paris’teki Azerbaycan Kültür Merkazi’nde düzenlenen müzikal ber etkinlikle kutlandı. Azerbaycan’ın Fransa Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Azerbaycan’ın ulusal ve onursal lideri Haydar Aliyev için düzenlenen doğumunun 99’ncu yılı anma töreni vesilesiyle Haydar Aliyev’in şerefine Etibar Asadlı (piyanist) tarafından “İthaf-Adanmışlık” konseri düzenlendi.

Azerbaycan’ın onursal lideri Haydar Aliyev, 1993- 2003 yılları arasında Azerbaycan Devlet Başkanı olarak, ülkemin gelişimi için tarihi ve sembolik bir figür olan Aliyev, her yıl başta doğum ve ölüm yıl yılında gerek Azerbaycan’da gerek ise Azerbaycanın dış temsilciliklerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Fransa Büyükelçisi Rahman Mustafayev, Haydar Aliyev’i anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın özgürlüğü ve ülkesinin kalkınma ekonomisi için yaptığı uluslararası tüm çabaları Azerbaycan halkı tarafından her zaman takdirle karşılanmıştır ve karşılanmaktadır.

Ülke. ekonomisinin gelişmesine, kısmen, yabancı şirketlerin ve bilhassa petrol sektöründe büyük yatırımların yapılmasına ön ayak olmuş, çekiciliği ile sağlamış olduğunu ifade eden Büyükelçi Mustafayev, Azerbaycan Ulusu her yıldönümünde onursal önderine güzel ve yerinde bir saygı duruşu düzenlemektedir. Bugün de Paris’te kendisini doğumunun 99’ncu yılında saygı ve sevgiyle anıyoruz “dedi.

Fransa’nın geçmiş zamandaki ilk Bakü Büyükelçisi Jean PERRIN, Azerbaycan’a olan sevgisinin yanı sıra Fransız-Azerbaycan dostluğuna ilişkin yaptığı konuşmada hatırlattı. Özellikle de “pragmatik bir adam” olarak tanımladığı Haydar Aliyev ile ilk tanışmasını bugün gibi heyacanla anlattı ve ülkesini özgür kılmak için her şeyi yaptı. Samimi bir kişilik olduğuna vurgu yapan Fransa’nın eski Bakü Büyükleçisi Perrin, Haydar Aliyev’den sitayışla bahsetti.

Konuşmaların ardından, Etibar Asadlı, piyanosuyla hızlı bir giriş yaptı. Salonu dolduran ve bir çok kişinin ayakta dinlemek zorunda kaldığı müzik dinletisini salondaki dinleyiciler, farklı parçalar çalındıkça müziğin ritmine uyup müzisyenlerin coşkusuna coşku katan performanslarıyla büyük destek verdiler. Müzik etkinliğini ve sanatçıları seyirciler ayakta alkışladılar.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

1 + 2 =