BAYKAL FRANSA CHP BİRLİĞİ LOKALİNDE VATANDAŞLARA REFERANDUMU ANLATTI

1,872
7 Mart 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi toplantısına katılmak üzere Paris’te bulunan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, toplantı bitiminde Paris’teki Fransa CHP Birliği lokalinde üyelerle buluşup sohbet etti. Baykal, sohbet toplantısında, Türkiye’de 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan Anayasa Referandumu konusunda bilgi verdi. Baykal, 5 Mart Pazar günü saat 14.00’da Stuttgart yakınlarındaki Filderstadt kentinde yapılacak referandum paneline katılmayı planladığını söyledi ve Almanya’nın Türk Bakanların yapacağı toplantılara izin vermemesi üzerine, kendisinin de ülkenin itibarını göz önünde bulundurarak “referandumda Hayır” konulu panele katılmayacağını ve iptal edilmesini istideğini söyledi. İptal kararı almasında Almanya’nın iki bakanın toplantılarını iptal etmesi üzerine, kendisinin katılmasına izin verilmesinin iç siyasete alet edileceği düşüncesinin etkili olduğunu söyledi.
“Biz fırsatçı değiliz. Biz sadece bize haksızlık yapıldığı zaman itiraz edip, başkalarına haksızlık yapıldığı zaman istifade etmeye kalkacak bir anlayışın insanları değiliz” dedi. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Fransa CHP Birliği üyeleri ve vatandaşlarla buluştuğu sohbet toplantısında, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok ciddi bir dönemden geçtiğini belirterek siyasi tarihinin kararlarından belki de en önemlilerinden birisini alacağını ifade etti. Baykal, “Çok büyük bir tartışma içinden geçiyoruz. Hem Türkiye’de hem de Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarımızın bulunduğu yerlerde” dedi.
Meral Akşener’in Çanakkale’de yaptığı bir toplantı sırasında salonun elektriklerinin kesilmesine değinen Baykal, şunları söyledi: “Meral Akşener’in salonunun elektriklerini kesiliyor. Kim kesiyor onlar kesiyor. Burada Almanlar onlara konuşma izni vermeyince yasak getirmenin ne kadar yanlış olduğunu anlasınlar. Ama onlar bunu anlasınlar diye ben gidip bu durumdan yararlanmam gene de. Ben katılmam. Burada da bunu onaylamam. Bizim arkadaşlarımızın İstanbul’daki kampanyalara engeller çıkarıyorlar.
Belediyelerin araçları geliyor bloklar halinde önüne koyuyor. OHAL var diyorlar stant açılmasına masada broşür sergilenmesine, afiş sergilemesine ya da orda oturan kadınların erkelerin gelen vatandaşlara anayasa hakkında bilgi vermek üzere görev yapmaya hazır vaziyette durmalarına izin verilmiyor. OHAL var diye. OHAL var diye tartışmayacaksak Anayasayı OHAL’de niye yapıyoruz o zaman. Anayasa tartışılacak. Biz bunları anlatıyoruz.
Bunların yanlış olduğunu biliyoruz zaten bunları anlatıyoruz. Vatandaş da bunu görüyor ve belki bu nedenle bunlar hakkında gerekeni yapacak. Ama vatandaşın bilmesi gereken şu: Biz fırsatçı değiliz. Biz sadece bize haksızlık yapıldığı zaman itiraz edip, başkalarına haksızlık yapıldığı zaman istifade etmeye kalkacak bir anlayışın insanları hiç değiliz. Bunun anlaşılması gerekiyordu. Almanya’nın tutumu bu olay bunu anlattı. Biz bizim aleyhimize de olsa herkes konuşsun istiyoruz. Ama Türkiye’de de herkes konuşsun. Eğer Türkiye’de herkes konuşmuyorsa sorumlusu sensin. Herkesin konuşması engelleniyorsa sen engelliyorsun. Almanya’da Almanlar engellemiş. Onların verdiği izni ben kabul etmem. Senle o dayanışmayı gösteririm. Ezilenler dayanışmasını Almanya’da seninle olurum ama ülkemde ezen sensin. Ben orada da ezilenlerin yanındayım. Bunu halka yansıtmaya gayret ediyorum.
Baykal Anayasa’nın sadece bir hukuk metninden ibaret olmadığını belirterek, “Anayasa bir medeniyet tercihidir. Anayasa bir hukuk metninden ibaret değildir” dedi. Baykal, “bu anayasa değil, bu üvey anayasa, gelecek olan başkanlık da kuma olur “ Anayasa bir ana gibidir herkesi kucaklar, üvey ana’nın tarifini size yapmama gerek yok “dedi. 16 Nisan 2017 günü Anayasa Referandumu’nda hayır çıkması durumunda, 23 Nisan’da meclisin açıldığı gibi şen olacağız ülke şenlenecek, ülke itibar kazanacak “dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.