CHP FRANSA BİRLİĞİ’NDE DR. ONGER KALP SORUNLARI ÜZERİNE KONFERANS VERDİ

457
5 Ekim 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Kardiolog Dr. Fıtrat Demir Onger, Cumhuriyet Halk Partisi Fransa Birliği (CHP) Lokalinde, Kalp rahatsızlıkları üzerine konferans verdi.CHP Fransa Birliği Yönetimi üyelerinden Esin Aydın’ın girişimleri sonucu CHP Fransa Birliği’nin Paris’teki lokalinde Kardiolog Dr. Fıtrat Demir Onger ‘’Kalp Sağlığımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz’’ hakkında bir konferans verdi. CHP Birlik üyeleri ve dışardan da izleyicilerin katılım sağladığı konferans ilgiyle izlendi.

Kalp ve kalp damarlarının hastalıklarının tanısı, tedavisi ve takibi ile ilgili bilgiler veren Dr. Onger,Kalp yetmezliği Kalp krizi, Anjin, Göğüs ağrısı, Hipertansiyon (Tansiyon yüksekliği) Ateroskleroz, Kalp kapak hastalıkları, Aort darlığı, aort yetmezliği, mitral darlık, mitral yetmezlik gibi benzeri kalp rahatsızlıkları üzerine doyurucu bilgiler verdi.

Konferansa katılan izleyicilerin de yer yer sorularını cevaplandıran Dr. Fıtrat Demir Onger, doğuştan gelen kalp hastalıkları, Kalp yetmezliği ki bu durum vücuttaki tüm hücre ve organların beslenebilmesi, görevlerini yapabilmesi için kandaki besin ve oksijene ihtiyacı vardır. Akciğerden gelen temiz kanı başta beyin olmak üzere diğer tüm organlara gönderen organ kalptir. Kan bazı durumlarda yeteri kadar pompalanamaz bu duruma kalp yetmezliği denir. Kalp yetmezliği kardiyolojinin ilgilendiği en önemli hastalıklardan biridir.

Ateroskleroz yani atardamar duvarlarında biriken plakların oluşması sonucu damarlarda darlık oluşmasıdır. Halk arasında damar sertliği veya damar kireçlenmesi olarak da bilinen yaygın görülen bir hastalıktır. Ateroskleroz oluşan kalp atardamarlarındaki darlık belli bir seviyeye ulaşırsa ve kalbin beslenmesi azalırsa kalp krizi gelişebilmekte ve Ciddi ve ölümcül olabilen bu hastalık çeşitli kriterlere göre değerlendirilerek ilaç tedavisi veya stent, anjioplasti gibi işlemleri yapmak suretiyle tedavi edilir.

Atriyal fibrilasyon, Kalbin önemli ritim bozukluklarından biridir. Kalbin atımındaki düzensizlik sonucu pıhtıya sebep olarak başta inme (felç) olmak üzere birçok önemli hastalığa neden olur. Hipertansiyon, yaygın görülen bir hastalıktır. Ve böbrek, göz, sinir sistemi gibi birçok organa zarar verebilir.

Hipertansiyon, yüksek kolesterole ve kalp ritmi problemleri ile stres testi ya da ekokardiyogram yapılarak ritim sorunlarını ortaya çıkarmak için kalbin izlenmesini gerekir
hatta tıkanmış arterlere stent yerleştirmesi kalbe özel cihazlar yerleştirebilirler. Ayrıca kalpteki daha ciddi ritim problemlerini tedavi etmek için ablasyon prosedürleri, implant kalp pili veya defibrilasyon gibi prosedürler uygulanabileceğini ifade etti.

Dr. Onger, Kalp hastalıkları iyi kontrol edilmediği zaman ölümcül olabilir. Ölüm sebeplerinin en sık nedeni dolaşım sistemi hastalıklarıdır. Dolaşım sistemi hastalıkları arasında da en başta bazı kalp hastalıkları ölüm nedenidir. Bu açıdan özellikle kalp krizi acil müdahale edilmediği taktirde ölümle sonuçlanır. Kalp yetmezliği, tansiyon yüksekliği gibi birçok hastalık düzenli tedavi edilmediğinde başka organ yetmezliklerine sebep olabileceği gibi aynı zamanda ani ölümlere de sebep olabilir.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + 6 =