DÜNYACA ÜNLÜ LOUVRE MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİNE ZAM YAPILDI

347
21 Şubat 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Louvre Müzesi giriş ücretine zam yapıldı.Müze girişine zam yapıla nedeni artan enerji fiyatları olarak gösteriliyor.
Louvre Müzesi ziyareti için ödenen bilet ücreti 7 yıldır değişmiyordu. Ama yeni alınan kararla önemli bir zam yapıldı. 17 euro olan giriş ücreti yapılan zam sonrası 22 euro olarak açıklandı. Bu rekor bir artış sonrası Louvre Müzesi’nde yer alan Venus de Milo’yu veya Crouching Scribe’i Mona Lisa’yı ziyaret etmek istiyorsanız, yüzde otuz zamlı tarife olarak 5. Euro fark ödemek zorundasınız.

Paris’in her zamankinden daha fazla turist ağırlaması gereken Olimpiyat Oyunlarından altı ay önce ülkede yükselen enflasyon ortamında, Louvre Müzesi ile Versailles Sarayı ziyareti için zamlı tarife uygulama kararı alındı. Zam yapılması nedeni olarak enerji maliyetlerindeki artış ile enflasyon gösteriyor. Geçen yıl Louvre Müzesi’nden 76,5 milyon Euro kazanç elde edilirken, aslında bu müzenin işletme maliyetlerinin yalnızca dörtte birini karşılıyormuş; geri kalanı Kültür Bakanlığı’ndan alınan yardım ve diğer kaynaklardan elde edilen maddi destekle karşılanıyormuş.

Her iki Fransız ziyaretçiden biri Müze’ye ücretsiz girdiği belirtilirken Louvre Müzesi’ne giriş bilet fiyatlarındaki bu artışın esas olarak turistleri etkilemesi bekleniyor. Müzeyi ücret ödemeden gezenlere gelince ; 25 yaşın altındakiler, işsizler, asgari sosyal yardımlardan yararlananlar, engelliler ve refakatçiler, öğretmenler, kültür profesyonelleri ve gazeteciler olduğu belirtildi.

2023 yılında tahmin edilen 8,7 milyon ziyaretçiden 3,6 milyonunun (veya %41’inin) giriş ücreti ödemediği tahmin ediliyor. Ayrıca müze, önümüzdeki yıllarda, 1988’de açılan ve şu anda doymuş olan Piramidin altındaki girişe ek olarak ikinci bir giriş açma projesini de finanse etmeyi umuyor. Bu ikinci giriş alanı için yapım
süresi ve maliyeti bilinmiyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir müze çalışanına göre, zamlı giriş tarifesi sonrası müzenin ziyaretçi sayısında bir düşüş olacağının beklenildiğini ifade etti.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 57 = 65