FRANSA’DA AŞI KARŞITI GÖSTERİLER DEVAM EDİYOR. POLİS GÖZYAŞARTICI GAZ KULLANDI

616
25 Temmuz 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da aşı karşıtı protestolar devam ediyor. Fransa’da aşı karşıtlarının, sağlık kartı kullanımı ve sağlık çalışanlarının zorunlu aşılanmasına yönelik protestoları bugün de devam ederken, başkent Paris’te düzenlenen protestolarda özgürlük sloganları atıldı.

Fransa’da sağlık kartı kullanımı ve sağlık çalışanlarının zorunlu aşılanması yasa tasarılarına yönelik protestolar bugün de devam etti. Başkent Paris başta olmak üzere birkaç farklı kentte gerçekleştirilen gösterilerde hükümetin aşı politikaları protesto edildi.

Paris’te yer alan tarihi Bastille Meydanı’nda toplanan aşı karşıtları, Eiffel Kulesi’nin karşısındaki Trocadero Meydanı’na yürüdü. Trocadeco Meydanı’nı dolduran binlerce kişi “liberte” (özgürlük) sloganı attı. Çeşitli meslek kuruluşlarının yanı sıra Sarı Yeleklilerin de destek verdiği gösterilerde protestocular, “Dayatmacı aşı politikasına karşıyız”, “Macron’un özgürlüğümüzü kısıtlamaya hakkı yok” yazılı pankartlar taşındı. Ayrıca bir protestocu, “Devlet baskısından korkmuyorum, halkımın sessizliğinden korkuyorum!” yazılı taşıdığı pankart vardı.

İçişleri Bakanlığı’nın saat 18.00’de hazırladığı bir rapora göre, bu Cumartesi toplam 161.000 kişi sağlık kartına karşı gösteri yaptı. Sosyal ağlarda manif24juillet, PassDeLaHonte veya free hashtag’leri etrafında gruplaşmış olanlar, hükümetlerin Covid-19 ile mücadele tedbirlerine karşı çıkanlar ile sarı yelekler, maske karşıtı, aşı karşıtı veya kontrol karşıtı göstericileri bir araya getirdi.

Yürüyüşte diğer göstericiler, aşıların güvenliğini sorgulayan pankartlar salladı: “Ne kobay ne de parya”, “Çocuklarımızın cesetleri laboratuvarlara teslim edildi, evet mi diyorsunuz? “. “Vücudumla istediğimi yapmakta özgürüm. Bu aşılarıın içinde ne konulduğunu bilmiyoruz, yeterli perspektife sahip değiliz, özgürlük, özgürlük sloganları attı. “Özgürlüğü savunmak için, kaybettiğimiz kazanımlarımızı savunmak için buradayız. Seçim yapma hakkını savunuyoruz. Biz aşı karşıtı değiliz, ancak bu bir aşı değil, bu bir deney, geri bildirim bekliyoruz ve seçim hakkımızı korumak istiyoruz.

Sarı Yeleklilerin de gösterilere katılması nedeniyle polis, Trocadero Meydanı’nın yakınlarındaki sokak ve caddeleri minibüslerle barikat kurarak kapattı. Paris’in yanı sıra Marsilya, Montpellier, Nantes ve Toulouse gibi şehirlerde de gösteriler düzenlendi. Bazı bölgelerde protestocular ve polis arasında arbede yaşanırken, başkentteki Gare Saint-Lazare Tren İstasyonu yakınında polis göstericilere gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşılanmanın sağlık çalışanlarına zorunlu hale geleceğini ve sağlık kartının 21 Temmuz ve Ağustos ayı itibari ile olmak üzere iki aşamada günlük hayatta kullanılmaya başlayacağını duyurmuştu. Sağlık Bakanı Olivier Veran da 15 Eylül’den itibaren aşı vurulmayan sağlık çalışanlarının maaşlarının ödenmeyeceğini ve işlerine son verilebileceğini açıklamıştı.

Kişinin negatif PCR test sonucunu veya aşı sertifikasını kanıtlayan sağlık kartı, 12 yaşından büyük her vatandaş için 21 Temmuz’dan itibaren eğlence ve kültür yerlerine girebilmek için zorunlu hale geldi. Vatandaşlar, Ağustos ayından itibaren, kafeler, restoranlar, hastaneler, huzurevleri, uçaklar, trenler ve otobüslere erişmek için ya negatif PCR test sonucunu ya da aşı vurulduklarına dair aşı kartını göstermek zorunda kalacak.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

89 + = 98