FRANSA’DA SOKAĞA İNEN AŞI KARŞITLARI İŞ MAKİNELERİNİ YAKTILAR

838
15 Temmuz 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa genelinde binlerce aşı karşıtı, sağlık kartının kullanımı ve sağlık çalışanlarının zorunlu aşılanmasına karşı protestolar sırasında iş makinelerini ve çöp konteynerlerini ateşe verdi.

Fransa genelinde binlerce aşı karşıtı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sağlık kartı ve sağlık çalışanlarının zorunlu aşılanması yönündeki açıklamalarının ardından başta başkent Paris olmak üzere, Perpignan, Marsilya, Montpellier, Annecy ve Rouen şehirlerinde sokağa indi.

Protestocular, sık sık “Özgürlük” ve “Macron istifa” sloganları atarken, gösterilere Sarı Yeleklilerinde destek verdiği görüldü.
Polisin açıklamasına göre ülke genelindeki protestolara 16 bini aşkın kişinin katıldığı açıklandı. Lyon kentindeki gösteriler de polis ile göstericiler arasında yer yer çatışma çıktığı belirtilirken Toulouse şehrinde ise 2 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Paris’te polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken, iş makineleri ve çöp konteynerleri aşı karşıtları tarafından ateşe verildi. Annecy kentinde göstericiler valilik binasının avlusuna kadar girerek hükümetin aşı politikasını protesto ettiler. Göstericiler sık sık aşı dayatılmasını istemiyoruz, sağlık çalışanlarının aşıyı reddetme hakları var.

Sağlıkçılar aşı vurdurmamaları halinde işten atılıp maaşlarının ödenmeyeceği yönünde cumhurbaşkanı Macron tarafından açıklanmasının kabul edilemez bir durum olduğunu dile getirdiler. Macron, aşılanmanın sağlık çalışanlarına zorunlu hale geleceğini ve sağlık kartının 21 Temmuz ve Ağustos ayı itibari ile olmak üzere iki aşamada günlük hayatta kullanılmaya başlayacağını söylemişti.

Kişinin negatif PCR test sonucunu veya aşı sertifikasını kanıtlayan sağlık kartı, 12 yaşından büyük her vatandaş için 21 Temmuz’dan itibaren eğlence ve kültür yerlerine girebilmek için zorunlu olacak. Vatandaşlar, Ağustos ayından itibaren, kafeler, restoranlar, hastaneler, huzurevleri, uçak, tren ve otobüs gibi benzeri ulaşım araçlarıyla seyahat etmek için negatif PCR test sonucunu ya da aşı vurulduklarına dair aşı belgesini ibraz etme zorunlu olacak.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

6 + 1 =