FRANSA’DA TARİHİ TÜRK HALILARININ YER ALDIĞI HALI VE SERAMİK MÜZESİ AÇILDI

274
2 Ekim 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Saint-Amans-Valtoret. Kültürlerarası Derneği bir kaç yıl evvel Roland Salmon- Eliane Cadeac-Salmon çifti tarafından 2021 yılında kurulan derneğin en önemli projeleri arasında olan, Salmon çiftinin Envanterinde bulunan çoğunluğu Türkiye menşeli tarihi halılardan oluşan zengin halı kolleksiyonu ” L’universalite du Tapis d’Art Sacre ( Kutsal Sanat, El Dokuma Halıları Evrensenliği ) adı altında Halı Müzesi, düzenlenen bir törenle açıldı.

Güney Fransa’nın Tarn bölgesinde, Toulouse ve Albi kentleri yakınında bulunan Mazamet’deki Le château de Saint-Amans-Valtoret de ” Evrensellik Müzesi ” ismi altında açılan Fransa’da eşi benzeri olmayan kutsal El Dokuma Sanat Halılarından ve Anadolu’nun tarihi toprak ve seramiklerinden oluşan büyük bir kültür ve inanç çeşitliliği sunan 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan zengin eski halı koleksiyonu ile birlikte toprak ve seramiklerden oluşan eğitici bir serginin yanı sıra Ressam ve sanatçılar tarafından kutsal Sanatın modern ifadesi yer alıyor.

Müze’de bulunan halıların yüzde doksanını Osmanlı dönemine ait el dokuması yün ve ipek halılar ile antik değeri olan seramikler bulunuyor. Roland Salmon- Eliane Cadeac-Salmon çiftinin kolleksiyonu dışında, Fransa’nın Bordeaux kentinde halı satış butiği bulunan Sait Tahan adlı vatandaşımızın Halı Müzesi’ne hediye ettiği bir kaç halı var. Ayrıca Halı Müzesi’nin açılışında hazır bulunan Sait Tahan, el işlemesi bindallı ile bir cepken yelek bağışladı.

Halı Müzesi’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törenin açış konuşmasını Saint-Amons-Valtoret Belediye Başkanı Daniel Peigne yaptı ve mikrofonu Envanterindeki halılar ile Seramiklerin Müze’de yer almasını sağlayan. Kültürlerarası Derneği Başkanı ve Kutsal Sanat, El Dokuma Halıları kolleksiyonu sahibi Rolad Salmon’a verdi.

Tarihi Halılar ve Seramiklerin Müze’ye dönüştürülmesi üzerine yaptığı konuşmanın ardından sözü, Dernek başkan yardımcısı Yasemin Özden’e bıraktı. Yasemin Özden de, Derneğin kurulması ve Halı ve Seramiklerin kalıcı bir Müze haline getirilmesindeki süreci anlattı. Müze’de yer alan ve Müze’nin en eski, Gördes Türk halısı ile bir kaç halıyı bağışlayan ve açılış töreninde bir bindallı ile cepken yeleği Müze’ye bağışlayan Sait Tahan’a mikrafonu uzattı.

Sait Tahan, Müze’deki halıların yüzde doksanının Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait halılar olduğunu ifade etti. Tarn Bölgesi Senatörü Philippe Bonnecarrere, yaptığı konuşmada, Tarihi Halılar ile Seramiklerin Müze haline gitirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Müzenin açılış Törenine Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Demir Onger ile Kültür Merkezi Genel Sekreteri Hakan Özer, İsviçre’den Türk İş adamı Kemal Ersoy, Bordeaux kentinden iş çevreleri ile sivil toplum kuruluşu üyeleri katıldı. Daha sonra Müze’de yer alan hali ve seramikler gezildi. Törene katılanlar için Saint-Amans-Valtoret. Kültürlerarası Derneği akşam bir kokteyl verdi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

51 + = 59