FRANSA’DAKİ “İYİ PARTİ ” GÖNÜLLÜLERİ PARİS’TE BULUŞTULAR

1,631
29 Nisan 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’de 24 Nisan Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için siyasi partiler Türkiye’de olduğu gibi Yurtdışında da hazırlıklara başladılar. İyi Parti Fransa Gönüllüleri başkent Paris’te buluştular. İyi Parti’nin Fransa’da teşkilatlanması için ilk startı verdiler. 28 Nisan Cumartesi günü Paris’teki Mercure hotel de, dar çerçeveli olarak düzenlenen toplantıda başkan ve yönetim kurulu belirlendi.

Paris’te İYİ Parti gönüllüleri ilk olarak kendileri bir araya geldiklerini belirttiler ve gelecek günlerde Fransa’daki Türk insanını, İYİ Parti ile Türkiye Daha İyi Olacak Sloganı altında buluşturma faaliyetlerine başlayacaklarını duyurdular. İYİ Parti Fransa Gönüllüleri adı altında teşkilatlanmak üzere buluşan gönülller, kendi aralarında oluşturulan Divan’a İsmail Bosca, Satılmış Yedirgen, Mehmetali Değmez ve Yavuz Han Bulut’un Divan heyetine seçildi. Divan başkanı İsmail Bosca, günün ve buluşmanın amacı üzerine bir konuşma yaptı. Bosca,” Biliyorsunuz ki, hepimizin bildiği gibi Türkiye önemli bir süreci yaşıyor. Türkiye’de bir erken seçim var, hatta biz buna erken seçim değil bir baskın seçim diyoruz” şeklinde konuşan Bosca, sözlerini şöyle sürdürdü.

” Henüz seçim yasalarının çıkmadığı bir dönemde Türkiye bir seçime gidiyor. Bu seçimin hepimiz neden ve niçin yapıldığını çok iyi biliyoruz. Bunun başlıca sebebi muhalefeti hazırlıksız yakalamak ve Türkiye’de kurulan İYİ Parti’yi seçimlere sokmamak hedef hepimizin bildiği gibi budur. Şunu çok iyi biliyoruz ki, 16 yıldan beri bizi idare eden Türkiye’de var olan bir hükümetimiz var. AKP hükümeti, bu AKP hükümeti maalesef Türkiye’ye borçtan, kaostan, ayrıştırmadan başka hiç bir şey getirmemiştir. Türkiye’de Hukuk’un üstünlüğü yaar almış, kuvvetler ayrılığı olmayan bir sistem yaratılmış, tek adam rejimine doğru yol alan özgürlüklerin sınırlandığı bir ülke olmuştur Türkiye, bu 16 yılda her önüne gelene meydan okuyan Emevi Camii’nde namaz kılacağız diyerek ölçüsüz nutuklar atan komşularıyla düşman olan dış politikasına itimat edilmeyen bir ülke konumuna sokulup yalnız bırakılan bir ülke olmuştur Türkiye, diplomasi dili kullanmaktan yoksun iç politikaya yönelik popülist bir politika izlediğini ” ifade etti.

Cumhuriyetin kurucu değerlerinden uzaklaşılarak, .u ülkenin kurucularına iki ayyaş denmiş, Milli bayramlarımıza katılmamak için çeşitli bahaneler uydurularak bayramlara katılınmamıştır. Cumhuriyet tarihimizde olmadık kadar insanlarımız gruplaştırılmış, dinli, dinsiz, alevi ,sünni, Kürd, Türk, dindar ve kindar gibi sözlerle ayrıştırılmıştır. Taraflı ve partili cumhurbaşkanı sistemine geçilmiş cumhurbaşkanı’nın tarafsızlık ilkesi ortadan kaldırılmıştır. Türkiye’de yolsuzluk ayyuka çıkmış, yandaş kesimlere imtiyazlar sağlanarak Türkiye’nin öz kaynakları satılarak heba edilmiştir. Türkiye’de gözle görülür istihdam yaratacak insanlara iş aş verecek fabrikalar yerine yandaşların cebini doldurduğu köprü, havaalanı gibi insanların görüp bunları taktir edeceğini düşündükleri ancak görsellere ancak yatırımlar yapılmıştır. Hiç birimiz, yol,köprü ve havaalanı yapımına karşı olamayız, değiliz de, fakat bu köprülerden halkın geçebilmesi için önce insanlara istihdam yaratmanın gerekliliğini göz ardı etmişlerdir. Nitekim yandaşları korumanın bedelini vatandaşlar ödemektedir. Yapılan çoğu anlaşmalarla köprülerden yeterli geçişlerin olmamasının zararı vatandaşların sırtına yüklendiğini ” söyledi.

Bugün Türkiye borç batağındadır İMF’ye borcumuz yok diye övünen insanlar, övünen bir hükümet Türkiye’nin 70 milyar dış ticaret açığı, 60 milyar bütçe açığından söz etmediği gibi AKP hükümetinin ülkeyi devraldığı 2002 yılında Türkiye’nin 130 milyar olan borcu bugün 421, 4 milyar dolar borç batağına saplanmıştır ki bu 2016 yılının rakamlarıdır. Türkiye’nin kurucu değerlerine dönmesi hukukun üstünlüğü kuvvetler ayrılığının tanzimiyle herkesi değerleriyle kabul eden inancı, dini,görüşü,ırkı,giyim tarzı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin Uniter devletine ve bayrağına saygılı her Türk vatandaşını kucaklayan bir İYİ Parti ihtiyaçtan doğmuştur. Medya kapılarını kapatmış İYİ Parti’yi görmemezlikten gelmiştir ” diyen İsmail Bosca,

” Ama bu cesur insanlar yılmamış gece gündüz çalışıp Türkiye’yi karış karış dolaşmaktadırlar. Korkunun ecele faydası yoktur, güneşi balçıkla sıvamak mümkün olmamıştır. Allah’a şükürler olsun bugün İYİ Parti bugün Türkiye’de kendini kabul ettirerek milyonların gönlündeki yerini aldığını “anlatan İsmail Bosca, Bizler de Fransa’da yaşayan ve kalbi Türkiye sevdasıyla atan Türk vatandaşı olarak bugün burada bulunuyoruz. Ve İYİ Parti’ye nasıl yarar sağlayabiliriz bağlamında bir fikir alış verişinde bulunmak bir fikir birliği oluşturmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. İşini gücünü bırakıp Fransa’nın başka yerlerinden gelen arkadaşlarımız da aramızda bulunmaktadır. Hatta maalesef bu grevler yüzünden gelmek isteyip de gelemeyen bir çok arkadaşlarımız telefon ederek üzüntülerini bildirmişlerdir. Ben sözlerimi burda noktalarken tekrar hepinize hoş geldiniz diyor hepinize saygılarımı sunuyorum “dedi

Daha sonra, yönetime girenler ve oluşumun başkanı belirlendi. Başkanlığa getirilen Selim Tongur, yaptığı konuşmada “ Herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Tongur, ülkenin gidişatından son derece rahatsız olduğunu belirtitği konuşmasını şöyle sürdürdü, “ Günlük yaşamda bile sabah akşam bugün ne var. Türkiye öyle bir duruma geldi ki neden bahsedeyim 16 yıllık iktidar döneminde, bu iktidarın nesinden bahsedelim ekonomiden mi bahsedelim eğitimden mi bahsadelim, memurundan mı işçisinden mi, madencilerden mi, üretimden mi ? Dünyanın ilk yedi ülkesinden birisiydik üretimde kendi kendine yeter ülkelerden birisiydik sonuçta ne oldu ? Saman ithal eder duruma geldik. Niye saman çünkü insanları o kadar rahata alıştırdık ki hazıra üretmeden almayı öğrettik, biraz evvel banka kredi kartlarından bahsettik, bunlar binilçli olarak yapıldığını “belirten Selim Tongur,

” Bu AKP bir proje partisiydi 16 yıldır ülkeyi idare ediyor ve ABD derin devletinin vermiş olduğu proğramı bize sundular AKP’yi getirdiler AKP de dini kullanarak iktidarını devam ettirdi. Biraz evvel söyledik, Türkiye’de birleştirici unsur laikliktir. Yani inanırım inanmam o benim sorumluluğumdur, bir de ayrıca insanları ayrıştırmaktan insanlar gına getirdi bunlardan, bir de layıkıyla görevine gelenleri tamamen liyakat denilen unsuru ortadan kaldırdılar. Bizler herkes gibi elimizi taşın altına koymak zorundayız. Bugün bizim var olmak yok olmak, dolayısıyla istiyorsak rejimin değişmemesini, cumhuriyetin ve bize bırakılan ülkenin kıymetini biliyorsak mutlaka ve mutlaka bu iktidara seçim yoluyla güle güle dememiz lazım, onun için buradayız herkesin gönüllü olarak görev almasından yanayız. Bizim sizlere,  ülkemizin de bizlere ihtiyacı var hepinize teşekkür ediyorum ” diyerek sözlerini noktaladı.

Fransa İYİ Parti Gönüllüleri oluşumu şu isimlerden oluştu. Selim Tongur, İsmail Bosca, Emirzat Düzcan,İrfan Aşçı, Cüneyt Düzcan, Satılmış Yediren, Erol Tekdemir,Ahmet Ardal, Yavuz Han Bulut, Mehmetali Değmez. 24 Haziran 2018 günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi için Fransa’da kurulacak olan sandık seçim kurulu için ise Tahsin Tek, Mehmet Geyik, Emirzat Düzcan ve Ömer Yılmaz görevlendirildiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.