İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEK EYFEL KULESİ KARARDI

212
26 Mart 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

İklim değişikliğiyle mücadele için dünyanın en büyük etkinliği olan Dünya Saati, 25 Mart 2023 Cumartesi günü geri döndü. Fransa’nın başkenti Paris’in yanı sıra 7000’den fazla şehir ve 188 ülkede milyonlarca insan ve sembolik binalar bir süreliğine ışıklarını kapattı.

Her yıl kolektif farkındalık olması için bu yıl da 25 Mart 2023 Cumartesi günü 20:30 – 21:30 saatleri arasında Dünya Saati 2023’ü Paris unutmadı. Bu etkinlik, 17. edisyonda doğayı ön plana çıkarmak için dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın ve binlerce ikonik anıtın ışıklarını bir saatliğine kapatmasına neden oluyor.

WWF dünya çapında vatandaşlar ve işletmelerden yerel topluluklara ve hükümetlere kadar tüm sivil toplum kuruluşları gezegenimizin ne kadar değerli olduğunu ve onu korumanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak için Paris’in sembolik anıtları arasında yer alan, Eyfel kulesi, Arc de Triomphe, Sacré Coeur, Bastille Opera Binası ve Hôtel de Ville dahil olmak üzere 300’den fazla kamu binasının dış aydınlatması bir saat süreyle kapatıldı.

2007’de WWF tarafından özellikle karar vericiler arasında farkındalığı artırmak için başlatılan Dünya Saati, önce Sidney’i karanlığa boğdu. 2012 yılında yaklaşık 4.000 şehirde ve 126 ülkede yüz milyonlarca insan ışıklarını bir saatliğine kapattı. Tüm dünyada ışıklar kapatılacak.

Dünyadaki belli başlı semboller arasında yer alan, Eyfel Kulesi ve Empire State Binası, Giza piramitleri, Roma’daki Kolezyum, Rio’daki Kurtarıcı İsa, Atina’daki Akropolis, Dubai’deki Burj Khalifa kulesi, Yasak Şehir… binlerce prestijli anıt bu etkinlik için kapatılacak.

Dünya Saati katılımcıları, ışıkları 60 dakikalığına kapatma şeklindeki sembolik jestin ötesinde, WWF’nin sera gazı emisyonlarını azaltmak için dünya çapında başlattığı harekete herkesi katılmaya da davet ediyor. Birkaç basit ve otomatik hareketi benimseyerek, milyonlarca insan gibi çevreyi korurken enerji tasarrufu yapabileceğinizi bilmek önemlidir. Üstelik bu, günlük konforunuzu etkilemeden! Bu evrensel olay semboliktir ve geleceğimizi güvence altına almak için herkesin bilincini uyandırmayı amaçlar.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

7 + 1 =