KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ PARİS’TE BİNLERCE KİŞİ KINANDI

1,452
25 Kasım 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Kadına Yönelik Şiddet Protesto Edildi.Fransa’nın başkenti Paris’te, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında protesto gösterisi düzenlendi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında kadın ve erkek binlerce kişi, Republique Meydanı’nda toplanıp, Opera meydanına kadar yürüdü. Gösteriye bazı Tür sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı görüldü. Gösterinin bitiş noktası Opera meydanında, gördüğü şiddet sonrası hayatını kaybeden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Gösteriye katılan Sophie Vegnier isimli bir kadın, “Fransa’da olsun, Avrupa’nın diğer ülkelerinde olsun, Türkiye’de de olsun, kadına karşı yapılan şiddet eylemi ve ayrımcılık dünyanın neresinde olursa olsun şiddet kabul edilemez mazereti olmaz, bugün burda bunun için kadın-erkek birlikte yürüyoruz. Bugün bunun mücadelesini veriyoruz. Şiddet insanlık suçudur “dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Fransa’da her 3 günde şiddette maruz kalan bir kadının hayatını kaybettiğini, kadına karşı yapılan şiddete kayıtsız ve sessiz kalınmayacağını belirtti. Kadına yönelik şiddet olaylarının da günlük alelade suçlarmış gibi mazeret gösterilmemesi gerektiğini kaydeden Macron, kadına şiddet uygulayanların adalete teslim edilmesi ve her ne durumda olursa olsun şiddet uygulayanın bu eyleminin kınanması gerektiğini vurguladı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

81 + = 85