KELDANİ DİN ADAMI MİCHAEL DUMAND’IN “ 40. YILLIK HİZMETİ “ BELGESEL İLE ONURLANDIRILDI

780
31 Ocak 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da yaşayan Keldani Toplumuna yönelik 10 yıl evvel yayın hayatına başlayan Ninway Mag adlı dergi Keldani din adamlarından Peder Michaël’in Dumand’ın rahiplik yıllarında Asur-Keldani topluluğuna verdiği hizmetlere adanmış 40. Yıldönümü dolayısıyla hazırladığı 45 dakikalık Fransızca altyazılı belgeselin gösterimini gerçekleştirdi.

Başkent Paris’in banliyösü Sarcelles’deki Andre Malraux salonunda 29 Ocak 2023 Pazar günü akşamı gerçekleşen gösterime, Paris’teki Keldani din adamlarından Aziz Yalap, Sabri Anar ile Narsay Soleil katıldı. Bunun yanı sıra, çevrede yaşayan Keldani toplumu fertleri ile 40. Yıllık Asuri-Keldani toplumuna yaptığı hizmetlerden dolayı onuruna belgesel hazırlanan Peder Michael Dumand’ın aile yakınları hazır bulundu.

Andre Malraux salonunu dolduran konuklara, kısaca burda bulunmanın anlamı ve belgesel fikrini ve hazırlanmasını ortaya koyan aynı zamanda Ninway Mag dergisinin kurucuları ve yönetenlerden Pierre Neshra Yaramış ve Antony Yalap, hazırladıkları belgeselle ilgili bilgi vermeleri için mikrofona davet edildiler. İki farklı dilde belgeselin hazırlanması konusunda salondakileri bilgilendiren belgeseli hazırlayanlar daha sonra konuşma yapmak üzere Peder Michael Dumand’ı sahneye davet ettiler.

40. Yıllık çalışmalarını konu alan belgeselle ilgili olarak Keldanice açıklamalardan bulunurken, Antony Yalap, Peder Dumand’ın konuşmalarını, Keldani’ceden Fransızca’ya çevirdi. Peder Michael Duman, kendisiyle ilgilenen belgeselden haberi olmadığını, hatta kısa bir süre evvel, sosyal medyada buna ilişkin belgeseli hazırlayanlar tarafından kısa bilgi verildiğini gördüğü zaman, bunun silinmesi talebinde bulunduğunu belirten Peder Duman, gördüm ki tüm hazırlıklar yapılmış ve bu gecenin planları yapılmış salon rezerve edilmiş, artık söyleyecek bir şey kalmadı ve bende kendilerine beni onurlandırdıkları için teşekkür ediyorum “ dedi.

Peder Michael Dumand’ın 40. Yıllık Keldani toplumuna yaptığı hizmetleri kapsayan belgesel, Türkiye’deki çalışmaları ve Fransa’daki hizmetlerini, o gün ki şartlarda göre arşivlenmiş, fotoğraf ve filmler hizmetin kısa bir kısmı olan belgeleri imkanları dahilinde elde edebildiklerini belgesele aktarmaya çalışılmış belgeseli hazırlayanlar. Belgeseli hazırlayanları ve bu belgesel fikrini ortaya koyanları tebrik etmek gerekiyor. Bir toplum adına kalıcı ve onur verici bir durumu ortaya koymalarından dolayı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 81 = 85