NEDİM GÜRSEL PARİS ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ’NDE KİTABINI İMZALADI

329
28 Ocak 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da yaşayan yazar Nedim Gürsel, Yazmış olduğu « Mehdi’yi Beklerken İran’a Yolculuk « adlı kitabını Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza gününde, İran’a yaptığı yolculuğu ve kitapla ilgili yaşadıklarını anlattı.

Paris Anadolu Kültür Merkezi salonunu dolduran izleyici ortamında, Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger’in kısaca toplantının amacını belirttiği konuşmasının ardından, Gürsel’in Paris’teki Editörü Timur Muhiddin’in, kitap üzerine ve seyahati üzerine soruları üzerine İran seyahatindeki gözlemlerini ve İran seyahatini anlattı.

Yazar Nedim Gürsel, İran seyatini anlatırken, Türkiye ile İran’ı mukayese etti ve iki ülkenin de zaman içindeki otoriterleştiğini söyledi ve Türkiye‘de giderek özgürlük alanı kısıtlandığına değinen yazar Gürsel, İran seyahatinde karşılaştığı sansür benzerinin çok olmasa da Türkiye’de de uygulamaya koyulacağı endişesi yaşadığını ifade eden yazar Gürsel, bir çok ülke gezdiğini zaman içinde gezmediği ülkeler arasında İran’ın bulunduğunu ülkemin komşu olar İran’ı niçin gezmediğimi biraz garipsedim ” dedi.

Yazan, üstelik İran, hem tarihi açıdan hem de kültürel açıdan gezmem gereken bir ülke, kitabımda da bahsettiğim gibi Sadık Hidayet’in Kör Baykuş’unu okuduğumda epey etkilenmiştim. İran’a ilgi duymama yol açan Kör Baykuş oldu diyebilirim. Daha sonra Paris’te İranlı dostlarım oldu .

İran teokratik bir devlet yazarların baskı gördüğü bir ülke. Gerçi ben de kendi ülkemde roman yazdığım için birkaç kez yargıç karşısına çıkmış bir yazar olarak İran’da olanlara tepkisiz kalmak istemedim ve yakından görmek istedim. İran’da yazarlarla tanıştım. Sansür olduğunu söylediler, kitap yayınlabilmek için mutlaka sansür kurulundan geçmek gerektiğini belerten Yazar Gürsel, bunu biraz sonra imzalayaacğım kitabımda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz “dedi.

Kitabın tanıtım konuşmasının ardından, kitabını okurlarına imzalayan Nedim Gürsel için Anadolu Kültür Merkezi tarafından hazırlanmış, imza günü için gelenlere kokteyl verildi yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 42 = 47