PARİS ATATÜRK DOSTLARI DERNEĞİ ÖDÜLÜ TARİHÇİ HANRİ BENASUZ’A VERİLDİ

1,356
31 Ekim 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Atatürk Dostlara Derneği, bundan böyle her yıl vermeyi planladığı, Atatürk Dostları ilk ödülü İzmirli Hanri Benasuz’a verdi. Paris Anadolu Kültür Merkezi’inde düzenlenen Covid-19 salgını tedbirleri dolayısıyla çok az sayıda kişinin davetli olduğu törene Türkiye’de yaşayan Benasuz, rahatsızlığı dolayısıyla gelemedi. Ödülü dedesi adına Sami Benasuz aldı.

Paris Atatürk Dosları Derneği yöneticilerinden Ender Gürler’in, günün önemini belirten kısa bir konuşmasının ardından, Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşımız okundu.

Dernek Başkanı Nazmi Çakmak, derneğin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Çakmak, bugün Cumhuriyetin kuruluşunun 97.Yılı Covid-19 salgını tedbirleri nedeniyle burdaki resmi kuruluşlarımız kutlama töreni düzenleyemediler. Ama biz daha evvel Paris Atatürk Dostları Derneği olarak ödül töreni düzenleyeceğimizi ilan etmiş olmamız üzerine çok az sayıda kişiyi davet ettik. Hem ödül törenimizi yapmış olurken Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yılınu da burada sizlerle birlikte kutluyoruz” dedi.

İlk kez düzenlenen ve ilk kez verilecek olan ödüle layık görülen, Atatürk üzerine verdiği konferans ve açtığı Atatürk fotoğrafları sergilerinden dolayı bir Atatürk dostu olarak bilinen Hanri Benasuz, Türkiye’den video konferans yoluyla törene katılanlara, Atatürk ile ilgili anılarını anlattı ve kendisini Paris Atatürk Dostları Derneği’nin ödüle layık gördükleri için teşekkür etti.

Ödül ile ilgili olarak Paris Atatürk Dostları Derneği üyelerinden Lütfi Bilgen, yaptığı kısa konuşmada, Dernek tarafından İlk olarak ödül verildiğini, bundan böyle geleneksel olarak her yıl Atatürk dostu bir kişiye ödül verileceğini duyurdu ve törende hazır bulunan Hanri Benasuz’un torunu Sami Benasuz ödülü almak üzere kürsüye davet etti.

Ödülü dedesi Hanri Benasuz adına alan torun Benasuz, dedem rahatsız olduğundan dolayı fevkalade arzu etmesine rağmen bugün burda sizlerin arasında bulunamadı. İki yıl evvel geldiğim Paris’te sizlerin dedem için layık gördüğünüz ödülü dedemin yerine almak bana nasip oldu. Dedem ve kendim adına Paris Atatürk Dostları Derneği yöneticilerine teşekkür etti.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

32 + = 38