PARİS UNESCO’DA TÜRK VE AZERBAYCANLI SANATÇILAR KONSERİ

414
22 Kasım 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris UNESCO’da: Türk ve Azerbaycanlı Sanatçılar Müzik ziyafeti verdiler. Türk tenor Murat Karahan ile piyanist Turan Manafzade, verdikleri konser sonrası izleyiciler tarafından ayakta alkışlandılar.

Fransa’nın başkenti Paris’te Türkiye’nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet ve Azerbaycan’ın UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Elman Abdullayev’in girişimleriyle Türk ve Azerbaycanlı Sanatçılar Türk Tenor Murat Karahan ile Piyanist Turan Manafzade, müzek etkinliğine katalınlara müzik ziyafeti çektiler.

Büyükelçi Gülnur Aybet konser öncesi yaptığı konuşmada, Türkiye ve Azerbaycan arasında başta sanat olmak üzere Unesco bünyesinde yer alan birçok konuda işbirliğinin önemine değinen Türkiye’nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Aybet, Türk-Azerbaycan kültürel işbirliği çerçevesinde UNESCO çatısı altında iki sanatçıyı bir araya getirmekten memnuniyet duyduklarını “söyledi.

Azerbaycan’ın UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Elman Abdullayev, müziğin tüm insanların ruhuna hitap ettiğini, sınır tanımaz bir kültür köprüsü olduğunu belirttiği konuşmasında, “Bir Millet, İki Devlet” söylemini anımsatan Büyükelçi Elman Abdullayev, Türk sanatçılar Barış Manço, Zeki Müren, Ziya Taşkent ve İbrahim Tatlıses’in okuduğu eserleri keyifle her zaman dinlediğini ifade etti.

Türk ve Azerbaycanlı sanatçıların seslendirdiği halk müziği eserleri arasında Aşık Veysel’in ” Uzun ince bir yoldayım “ Ah bir Ateş ver “Sabahin seherinde”, “Laçın” , “Men seni araram” ve “Fazıl Say’ın Türk Marşı “ adlı eserleri dinleyiciler için seslendirdiler. Büyükelçi Gülnur Aybet, Sting’in “Shape of my Heart” şarkısını iki Sanatçının piyano eşliğinde seslendirmesi büyük alkış topladı salonda bulunan dinleyenlerden.

UNESCO’da Türk ve Azerbaycanlı sanatçıların verdiği konsere, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve Kalkınma Örgütü (OECD) Nezdinde Daimi Büyükelçi Kerem Alkin ve Eşi, Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Leyla Abdullayeva ve eşi, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe ve eşi ile UNESCO’Da görevli Türk ve Azerbaycan dostu Diplomatik misyon şefleri hazır bulundular.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 10 = 19