PARİS’İN SİMGELERİNDEN ZAFER TAKI 16 MİLYON DOLAR TUTARINDA KUMAŞLA KAPLANDI

1,036
18 Eylül 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’in Simgesi Eyfel Kulesinin yaın sıra Champs-Elysees Caddesi başlangıcındaki dev Zafer Takı Kumaşla kaplandı. Paris’in öne çıkan simgelerinden biri olan Zafer Takı, 25 bin metrekarelik geri dönüştürülebilir kumaşla kaplanan Takı yeni görünümüyle görmek isteyen Fransızlar Zafer Takı’na akın ettiler.

Dünyanın çeşitli kültürel ve doğal abidelerini plastik kumaşlarla giydiren ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü Bulgar sanatçı Christo Vladimirov Javacheff’in ve eşi Jeanne-Claude’ün hayali böylece gerçekleşmiş oldu.

Başkenti Paris’in önde gelen simgelerinden olan Arc de Triomphe (Zafer Takı), 25 bin metrekarelik geri dönüştürülebilir, gümüşe çalan mavi renkli kumaş ile kaplandı. Zafer Takı’nın bu yeni hali Parisli sanatseverlerin ziyaretine açılırken, ünlü anıtın bez ile kaplanmış hali 3 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

Zafer Takı’nın bu halini görmek içen gelen ziyaretçiler, önce aşı test belgesi ibraz edip daha sonra üst araması yapılarak alana alındılar. Ayrıca, alanda bulunan 300’den fazla görevli, meraklı ziyaretçilerin sorularını cevaplamak ve isteyenlere kumaştan bir numune verip ziyaretçilerin merakını gidermeye çalışıyorlar.

Tak’ın kumaşla kaplanmasında, bini aşkın kişinin katkıda bulunduğu belirtildi. Geçen yıl 84 yaşında hayatını kaybeden Javacheff’in projesi, yeğeni Vladimir Yatachev tarafından tamamlandı. Yavachev, “Christo bu projeyi tamamlamak istedi. Yapacağımıza dair kendisine söz verilmişti ve bu söz yerine getirildi”dedi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 1 =