PARİS’TE ADALET YÜRÜYÜŞÜ MİTİNGİ DÜZENLENDİ

6,049
18 Haziran 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te CHP Fransa Birliği öncülüğünde Republique Meydanı’nda “ Adalet İstiyoruz “ mitingi düzenlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları ile ilgili davada 25 yıl hapis cezasına çarptırılıp tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Ankara’dan İstanbul’a kadar yapılacak “Adalet Yürüyüşüne Fransa’daki CHP örgütlerinden, Aleviler’den, Haziran haraketinden, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)bazı sivil toplum örgütleri de destek verdi.
Başkent Paris’in republique meydanında toplanan kitle ellerinde adalet istiyoruz dövizleri eşliğinde ‘ faşizme karşı omuz omuza’ sloganı attı. Fransa’da bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi Canan Kaftancıoğlu, mitinge katıldı ve kısa bir konuşma yaptı. “ Sevgili dostlar,yoldaşlar partimin Fransa birliği ve partimin etkinliğine destek veren Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu, Haziran Hareketi ve DİDF, herşeyden öte burada yaşayan, ama aklını kalbinin bir köşesi hep Türkiye’de olan ve Türkiye’de ne olup bitiyor diyen sevgili yoldaşlar, sizin bugün buradan verdiğiniz Türkiye’de bugün dördüncü gününde olan “Adalet Yürüyüşüne “ verdiğiniz destek o kadar anlamlı ki, Türkiye’de neler oluyor aslında sizlerde biliyorsunuz, bizler yaşıyoruz. Türkiye’de diktatörler var. Ama direnenlerde var “ dedi.
Alevi Birlikleri Federasyonu adına sizleri saygıyla selamlayorum. Diye konuşmasına başlayan konuşan Ali Ok , Türkiye’deki Adalet Yürüyüşüne katılan tüm demokratik kitle örgütleri adına saygılarım sunuyorum. Biz aleviler olarak her zaman o ülkede Türkiye’de dünyanın neresinde olursa olsun ezilenlerden yana , mazlumlardan yana sizlerin yanındayız. Aleviler olarak bugün burada yaptığınız mitinge bizler de imzamızı koyduk çünkü bunun çok geç kalındığını düşünüyoruz ve bunun sonuna kadar devam etmesinden yanayız. Türkiye’de adalet gelesiye kadar direnmemiz gerekiyor, yoksa dün başkaları bugün bu arkadaşlar yarın kimler içeri alınacak ? Bundan dolayı mücadeleye devam edilmeli “dedi.
Adalet İstiyoruz Mitingine destek veren Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu temsilcisi yaptığı konuşmaad, biz DİDF olarak CHP’nin Türkiye’de başlatmış olduğu Adalet Yürüyüşünü şunun için destekliyoruz. Türkiye’de Demekrosi, barış ve özgürlük mücadelesini geliştireceğine, başaracağına inandığımız için destekliyoruz “dedi.
Miting bitimine doğru basın bildirisi okundu “ 14.06 2017 tarihinde kamuoyunda MİT tırları davası olarak bilinen dava da CHP Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu casusluk ile suçlanıp ömür boyu hapis cezası verilmiş ve iyi halden dolayı 25 yıl ile hapse mahkum edilmiştir. Milletvekilimizin üst mahkemelere itiraz hakkının olması ve kararın yargıtay tarafından onanmamış olmasına ragmen, hakim milletvekilimizi tutuklama kararı alıp maltepe cezaevine göndermiştir.
Bu karar 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan control edilebilir darbe ile faşist saray darbesinin son ayak oyunudur. HDP eş başkanları ve milletvekillerinin haksızca tutuklanması, barışa imza atan akademisyenlerin hiçbir gerekçe göstermeden okullarından uzaklaştırılmaları, bir günde binlerce dekanın istifa ettirilmesi, KHK ile işlerinden atılmalarına karşılık işlerini geriye isteyen mazlumların hunharca gözaltına alınması, suçlu ilan ettiklerini yakalayamazlar ise eşlerini veya anne babalarını hapislere atılması, yine aynı dava ile yargılanan Can Dündar’ın eşinin yurt dışına çıkış yasağı konması ve daha niceleri tüm kesimlerin korku ile bastırılmaya sindirilmeye çalışmanın son ayak oyunudur “dedi.
Basın açıklamasında, Türkiye’deki basın özgürlüğü konusuna da değinilen bildiride, Dünyada 180 ülke arasında Türkiye’nin 155 sıralara kadar inmişken, demokrasinin zerresi ortada kalmamışken AKP’nin bu tarz uygulamalar, OHAL uygulamaları yargıyı siyasallaştırma suretiyle bir korku imparatorluğu oluşturma çabalarımıza karşı CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sadece Adalet için Ankara’dan İstanbul Maltepe cezaevine yürüyüş başlatmıştır. Bu yürüyüşte sadece adalet aranıyor “ sözleriyle basın açıklamasını noktaladı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

73 + = 80