PARİS’TE ANADOLU’DAN ESİNTİLER RESİM SERGİSİ

550
18 Haziran 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Kısa adı ” SAKÜDER” olan Uluslararası Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği Kuruluşunun 17. Yılında geleneksel olarak 5’ncisini düzenlediği “Anadolu’dan Esintiler” resim sergisi 16 Haziran 2022 Perşembe günü akşamı Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde Parisli sanatseverlerle buluştu.

Paris Anadolu Kültür Merkezi Salonunda gerçekleşen resim sergisinin açılışında Türkiye’nin UNESCO nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, T.C Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Demir Fıtrat Onger, sergide eserleri sergilenen ressamlar ile Paris’teki sanatseverler hazır bulundu.

Serginin açış konuşmasını yapan Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Onger, kısa bir hatırlatma yaptı ve SAKÜDER Derneği’nin daha evvel da aynı Merkez’de resim sergisi açmış olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Dr. Onger, kısa bir süre evvel 89 yaşında Türkiye’de hayatını kaybeden Ressam Ömer Kaleşi’nin 50 yılı aşkın süre Paris’teki çalışmalarından söz etti ve Ressam Kaleşi’nin anısında, ressamın eserlerinin yer aldığı ve hakkında yazılan kitaplarının yer aldığı bir köşe hazırlamış olduklarını, sergiye gelen sanatseverlere belirtti.

Resim sergisinin açılışında sırasıyla Dr. Fıtrat Demir Onger’den sonra söz alan, Türkiye’nin UNESCO nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet ile T.C Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, ülkemizdeki sanat çalışmalarını yurtdışına taşıyan sanatçıları kutladıklarını ifade eden konuşmalarının ardından SAKÜDER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, sergi ile ilgili bilgi verdi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

20 + = 30