PARİS’TE ATATÜRK VE DEVRİMLERİ ÜZERİNE PANEL DÜZENLENDİ

820
26 Kasım 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Atatürk Dostları Derneği ( LADAP )yabancı tarihçi ve yazarların da konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenledi. Paneli düzenleyen Derneğin başkanı Nazmi Çakmak’ın açış konuşmasıyla başlayan Panel ; « Que deviennent Les Réformes d’Atatürk en Turquie » Türkiye’de Atatürk’ün yaptığı Devrimleri konu alan panel de Paris’teki Atatürk dostları olan Paris’teki Türkler ve yabancılar katıldı.

Panelin konuşmacıları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün yaveri Salih Bozok’un Fransa’da yaşayan Torunu eğitimci yazar Salih Bozok ile Atatürk üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınan Alexandre Jevakhoff ve Fransız sanatçı, Atatürk hayranı, Atatürk’ü anlattığı bir çizgi roman “Le Père Turc” yazarı. Atatürk üzerine başka çalışmaları bulunan Loulou Dédola.

Konuşmacılar, kendilerine verilen süre zarfında, Atatürk devrimleri, Atatürk’ün kazandığı zaferler, Batı çizgisinde ilerlemiş, Atatürk’le birlikte laik bir eksende ilerlemesi ve Cumhuriyet döneminde yapılan devrimleri halka anlatmak ve desteğini sağlamak önemli görülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk, kitleleri ikna edici bir dil kullanmış, olduğuna vurgu yapılan panel de, Genel olarak, kendi yazdıkları ve araştırmalarında karşılaştıkları Atatürk biyggrafisini panele katılan izleyicilerle paylaştılar.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

60 + = 66