PARİS’TE ” TARİHTE İZ BIRAKAN KADINLAR ” ARASINDA BİR TÜRK

705
9 Temmuz 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te “tarihte iz bırakan kadınlar” sergisi 50 ismin arasında Sabiha Gökçen de var Fransa’nın başkenti Paris’te bir açık hava sergisinde tarihte iz bırakan dünyaca ünlü 50 kadının portreleri sergilendi.Sergide Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen de yer aldı.
Fransa’nın başkenti Paris’in banliyösü Monteuil’de bulunan Kültür Merkezi’nin bahçesini çevreleyen demir parmaklıklarda tarihte iz bırakan 50 kadının portrelerinden oluşan bir sergi düzenlendi. Portresi sergilenen dünyaca ünlü kadınlar arasında Türk kadını Sabiha Gökçen’in de yer alması dikkat çekti.
Dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu ve Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından Sabiha Gökçen’in portresinin tarihe yön veren 50 kadın arasında yer alması Türkiye adına gururlandırıcı bir olgu olduğu gözlendi. Gökçen’in kullandığı askeri uçakla olan fotoğrafı sergilendi.
Sergilenen dünyaca ünlü kadın portreleri arasında bir dönem Pakistan’da Başbakan olarak görev yaptıktan sonra sürgüne gönderilen, seçimlere katılmak için yeniden ülkesine döndüğü sırada bir miting sonrası suikasta kurban giden Benazir Butto’nun da portresi bulunuyor.
ABD’nin ilk kadın trafik polisi Leola N.King de sergide yer alanlardan. 1975 yılında Everest’e tırmanarak tarihe geçen Tabei Junko, olimpiyat oyunlarında ilk 400 metre rekorunu kıran Fas asıllı kadın atlet Nawal El Moutawakel, modern hemşireliğin kurucusu olarak kabul edilen Florence Nightingale’in yanı sıra Antik Mısır’ın ilk ve tek kadın firavunu Hatchepsout.
Havacılık dünyasının önemli isimlerinden Amelia Earhart, 1983 yılında İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) keşfeden Paris Pasteur Enstitüsü’nün Retroviral Enfeksiyonların Kontrolü Bölümü Başkanı Françoise Barré-Sinoussi, Pakistanlı insan hakları aktivisti Malala Yousafzai de portresi sergilenen isimler arasında yer alıyor.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 8 = 16