PARİS’TE YETERLİ ÖĞRENCİ OLMADIĞI İÇİN 187 SINIF KAPATILACAK

212
22 Şubat 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te anaokulu ve ilköğretim sınıflarından 187’sinin gelecek 2023 yılı öğretim yılının başında kapanacak olması öğrenci velilerini ayaklandırdı. Paris’teki okulların öğrenci sayısı bir yıldır düşüyor Eylül 2023’te, Paris’te daha az anaokulu ve ilkokul olacak.

Paris’te okullardaki sınıfların başlıca kapanma nedeni, ülkedeki doğum oranının düşük olması ve başkent Paris’te yaşayanların Covid-19 salgınından bu yana Paris’ten uzakta farklı bir yaşam kalitesini tercih etmelerinden kaynaklandığı açıklandı.

Covid-19 salgını dolayısıyla Paris’te yaşayan ailelerin bazıları şehri terk etti ve okullarda, kolejlerde ve liselerde öğrenci sayısında düşüşe yol açtı. Durum böyle olunca Eğitim Bakanlığı kararıyla 2023 yılı Eylül ayında eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte 187 anaokulu ve ilköğretim sınıfı kapatılması kararını aldığını duyurdu.
Ayrıca, buna ilaveten kolejlerde görev yapan öğretmen ve diğer görevlilerden 182 kadronun tasfiye edileceği belirtildi. Paris belediyesinin eğitimden sorumlu belediye başkan yardımcısı Patrick Bloche, bu durum için “acımasız ve benzeri görülmemiş” bir kapanış. Şeklinde değerlendirirken, Paris Akademisi, bu sert önlemleri Paris’teki demografik ve doğum oranlarındaki düşüşün neden olduğunu vurguluyor.

Eğitim kurumuna göre, gelecek ders yılı başında 3000 daha az öğrenci bekleniyor. Geçen yıl, diğer şehirlere ve bölgelere göre 4.000’den fazla öğrencinin eksilmesiyle düşüş olduğu ortaya çıkmıştı. Paris’deki okulların sınıfları artık dolu olmaktan çok uzak olduğu belirtilirken, “hükümet, doğum oranını teşvik etmek ve iş alanlarını ve üretimi desteklemek yerine devlet okulları feda etmeyi seçtiği ” ileri sürülüyor. Paris, 2012’den beri 28.000 öğrenci kaybetmiş..

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

9 + 1 =