PİTHİVİER TÜRK FRANSIZ KÜLTÜR DERNEĞİ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANDI

412
10 Mart 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın Pithiviers şehrinde faaliyet gösteren Türk-Fransız Kültür Derneği tarafından düzenlenen bir etkinlikle ” Çanakkale Zaferi’nin 109’ncu yıldönümünde şehitlerimiz anıldı. Şehitlerini anma etkinliği büyük ilgi gördü.

Hazırlanan Proğram çerçevesinde, Türk-Fransız Kültür Derneği Din görevlisi Kur’an-ı Kerim Tilaveti okudu ve bugüne kadar ülkesi uğruna hayatını kaybeden Şehitler için bir dakikakıl saygı duruşunda bulunuldu ve daha sonra, katılımcılar tarafından Türk ve Fransız Milli Marşları hep birlikte okundu.

Dernek Başkanı Kenan Özbek, davetli konuklar ile katılımcılara, Türk-Fransız Kültür Derneği adına Çanakkale Şehitlerini anma etkinliği kutlama proğramına katıldıkları için teşekkür etti. Kutlama ve anma etkinliğinin konukları arasında bulunan Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, her yıl Türkiye’de olduğu gibi Yurtdışında da çeşitli etkinliklerle Çanakkale Şehitlerinin anıldığını söyledi ve başta Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Tanrıdan rahmet diledi.

Paris Büyükelçiliği Paris Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Bayram Demirtaş, yaptığı konuşmada, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu Marşın bir daha Türk Milleti İçin yazılmaması yüce yaratandan tek dileğimizdir, Çanakkale Şehitlerimiz Allah’tan rahmet diliyoruz “dedi. Etkinliğe katılan Pithivier kenti Belediye başkanı Philippe Nolland, Aranızda bulunmaktan son derece memnunum diyerek başladığı ” Çanakkale Savaşına değindiği konuşmasında Winston Churchill’in yaptığı hata binlerce kişinin hayatına maal olduğunu, kimi askerler savaş sırasında şehit düşerken, daha sonra salgın hastalık dolayısıyla hayatını kaybeden şehitler olduğunu ” söyledi.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma etkinliği proğramı çerçevesinde, günün önemini dile getiren konuşmalar ile Türkçe öğretmenleri tarafından hazırlanan öğrencilerin etkinlikle ilgili gösterilerine yer verildi. Sazıyla sözüyle yerel sanatçılar, Çanakkale Zaferi üzerinetürküler çalıp söylediler. Etkinliğe katılanlar arasında Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Suna Timur Ağıldere ile bazı Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları ile yöneticileri hazır bulundular.

Düzenlenen Etkinlik öncesi Pithivier Kenti Belediyesi Türkiye’de İznik Belediyesi ile yıllar evvel kardeş olmaları dolayısıyla, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Pithivier Belediye’sinde Belediye Başkanı Philippe Nolland ve Bölge Milletvekili M. Anthony Brosse ile görüştü.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

45 + = 54