TÜRK DOSTU FRANSIZ BERTRAND GRİFEE PARİS’TE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

724
31 Mart 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türk dostu Fransız yaşama veda etti. Gerçek bir Türkiye sevdalısı ve Türk Dostu olan ve 1987 yılında Thomson CSF Firmasının Temsilcisi olarak Türkiye’ye gelen Hava Askeri Radar uzmanı Mühendis Bertrand Griffe görevi icabı geldiği Türkiye’de aynı yıl tanıştığı Mirgül Eren ile hayatını birleştiren ve Türkiye’de yaşamayı seçen gerçek bir Türk dostu tedavi gördüğü Paris’teki hastanede 84 yaşında 23 Mart 2021 Salı günü hayata gözlerini yumdu.

Son yolculuğuna uğurlanan, Türk dostu Bertrand Griffe için 30 Mart 2021 Salı günü sevgili eşi Mirgül Eren Grifee ile kızı ve oğluyla birlikte askeri okul arkadaşları ve yakınlarının hazır bulunduğu Paris’teki Notre Dame du Rosaire kilisesinde düzenlenen cenaze merasiminde, çok sevdiği İlhan Şeşen’in söylediği ” Ellerimde Çiçekler ” adlı şarkıyla sevenleri gözyaşlarıyla uğurladı.

Törende kısa bir konuşma yapan Merhumun eşi Mirgün Eren Grifee, eşinin cenaze merasimine katılanlara teşekkür etti ve üzüntülerini belirtip, sözü yakın aile dostları olan Sanat tarihçisi akademisyen Bal Onaran’a bıraktı. ” Aileyi yıllardır tanıdığını “ifade eden Bal Onaran, Bertrand Grifee, 34 yıldır Türkiye’de yaşayan gerçek bir Türk dostudur. Yaşadığı Ankara ve Bodrum aşığı bir kişilikti, öyle ki Bodrum belediye başkanı Bodrum’da bir sokağa bu Türk dostu insanın ismini verecek kadar, Türkiye’ye olan bağlılığını ve dostluğunu yakınen biliyordu” dedi.

Bertrand Griffe’nin insani ilişkilerine dikkat çektiği konuşmasında, sevgili eşi Mirgül hanımla tanıştıklarının ikinci günü elinde 101 ( Yüzbir ) adet gül ile gelip bu tanışmadan dolayı memnuniyetini ifade ettiğini söyleyen Onaran, Grifee’nin sayesinde bir çok Fransız Türkiye sevdalısı ve Türk dostu olduğunu “anımsattı.

Grifee’nin askeri okuldan arkadaşı emekli hava generali Guy Dubau, Okul arkadaşının zeki, insancıl, sportif kişiliği olan çok sevdiğim ve değer verdiğim arkadaşımdı Bertrand Grifee, onu burda uğurluyoruz rahat uyusun. şeklinde konuştu.
Bertrand Grifee’nin başka bir arkadaşı François Pomponi yaptığı konuşmada, Ben Ankara’da Fransız Büyükelçiliği’nde Vize işlerinden sorumlu güvenlik bölümünde görevliydim. Türkiye’yi Ankara’yı ve bir çok şeyi Bertrand’an öğrendim. Hatta Türkçe konuşmayı da ondan öğrendim. Ankara’da çok güzel günlerimiz geçti, elbette Bodrum’da da aynı şekilde, çalışkan kişiliğinin yanı sıra Bertrand Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynadığını biliyorum. Kendisi, naaşının üzerinde de görüldüğü gibi, Fransa tarafından kendisine verilmiş ” Légion d’honneur ” madalyasıyla ödüllendirilmişti. Aynı zamanda Türk Vatandaşlığı bulunan sevgili arkadaşım Bertrand Grifee ile ilgili anlatıacak çok şey var. Ama üzüntümüz ağır basıyor” dedi.

Son konuşmayı kızı Marie Laure yaptı. Katılanlara teşekkür etti ve babasının kendi arzusu üzerine Toulon şehrindeki aile kabristanına defnedileceğini söyledi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 21 = 31