TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ SEMPATİZANLARI PARİS’TE BULUŞTU

535
10 Nisan 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Türkiye İççi Partisi (TİP) Sempatizanları buluştular. Başkent Paris’in Villejuif banliyösünde bulunun Fransa Kominist Partisi’nin lokalinde bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi sempatizanları buluşup tanıştılar ve 14 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçimleri üzerine fikir alış verişinde bulundular.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Fransa temsilcisi Mustafa Hasan Güneş ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) Yurtdışı Kadın Çalışmaları temsilcisi Hazal Alarcın, buluşmada bulunanlara, başta partinin kuruluşu ve seçim çalışmaları konusunda bilgi verdiler. Mustafa Hasan Güneş, katılanlara teşekkür ederek başladığı sözlerine şöyle devam etti;

Biliyorsunuz Türkiye İşçi Partisi bundan 5. sene önce bin kadar üyesi olan birkaç yüz kişinin katıldığı bir kongrede kurulma kararı aldı. Alınan karar da şuydu, bugün 20 yıllık AKP iktidarının getirdiği, tabi ki ondan önce başka iktidarlar da var, özellikle AKP iktidarının getirdiği nokta Türkiye’yi yoksulların gittikçe yoksullaştığı zenginlerin daha da çok zenginleştiği ve aradaki açılımın gittikçe arttığı bir ülke olarak çıktı karşımıza.

Dolayısıyla bizim de burada kurarken Türkiye İşçi Partisini yapmaya çalıştığımız çıkış hedeflerimiz şunlardı. On binlerce üyesi olan yüzbinlerce insana seslenebilen mümkünse milyonlarca üyesi olan bir Sosyalist partisini kurmaktı. Türkiye’de Sosyalist hareketin yeniden kitleselleşmesini sağlamaktı, dolayısıyla bu seçimler sonrasında da Türkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci yüzyılına 3’ncü bir yol öneren bir kurtuluş ve kuruluş diyalektiği gören bir yüzyıl arayışın ürünüdür Türkiye İşçi Partisi.

Dolayısıyla birkaç yüz inatçı insanın kurduğu partiden, Fransa’nın bi noktasında böyle bir araya gelmemiz aslında burda da bana inatçı insanların her yerde olduğunu ve her yerde yeniden Türkiye İşçi Partisini kurmayı o irade ve iddiaları tekrar bir araya getirip başka yerde nasıl geline bilir ? Önemli bir örnek benim için bu toplantı, bundan dolayı çok mutluyum” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Yurtdışı Kadın Çalışmaları temsilcisi Hazal Alarcın, yaptığı kısa konuşmada, Türkiye’de Türkiye İşçi Partisinin yaptığı sokak anketlerinde ortaya çıkan verilerin, Türkiye’den yurtdışına göçetmiş kişilerin verilerine uyduğunu ve son yıllarda Türkiye’den yurtdışına çıkanların da Türkiye İşçi Partisi’nin hedeflediği düşüncelerle bağdaştığına dikkat çekti.

Türkiye İşçi Partililerin Paris’teki buluşma toplantısına katılanlar da kendi düşüncelerini dile getirdikleri ve seçim sürecinin yurtdışında nasıl gerçekleşeceği yönünde bilgi edinmek istedikleri anlaşıldı. Konuşmacılar seçim konusunda da gerekli bilgileri salonda bulunanlara anlattılar.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 87 = 96