UYGUR TÜRKLERİ: PARİS’TE ÇİN ZULMÜNÜ PROTESTO ETTİLER

773
12 Ocak 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamaları, Paris Uygarlar Derneği ve Bazı Fransız sivil toplum kuruluşları tarafından birlikte protesto edildi. Paris Uygarlar Derneği ve duyarlı bazı Fransız sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek, Çin’in Uygur Türklerine karşın yaptığı zorunlu uygulamalar protesto edilerek, yapılan baskılar başkent Paris’in Republique Meydanı’nda kınandı.

Ellerinde Doğu Türkistan Bayraklarıyla gelen Uygurların dostları yaptıkları açıklamada, Çin hükümetinin, Uygurlar için Çin’lilerle zorla yaptırılan evlilik ve namaz kılmasını yasaklayarak, baskıcı politikalar uygulamasına son verilmesini istediler. Uygur halkına destek olmak için burada bulunuyoruz” şeklinde konuşan sivil toplum örgütleri temsilcileri, İnsan hakları örgütleri ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Çin’den Uygur Türklerine uygulanan baskıları durdurması için girişimed bulunmasını istediler.

Çin Halk Cumhuriyeti 70 yılı aşkın bir süredir, Doğu Türkistan’daki Müslümanlara zulüm yapmaya devam ediyor.
Çin askerleri Uygur halkına yaptığı zulüm ve işkenceler gittikçe artmaya devam ettiğini dile getiren Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, Çinli otoriteler başta memur, öğrenci ve işçiler olmak üzere, Doğu Türkistan’daki Müslümanların ibadetlerine karşı çıktıkları gibi, halkın kendi gelenek ve kültürlerini yaşamalarına müsaade etmeyerek, zulümlerine devam edildiğini belirttiler.

Birleşmiş Milletler(BM) milyarlarca insanın gözü ününde yapılan bu katliama karşı sessiz kalıyor. Tıp ki Avrupa Birliği(AB) ülkeleri ve Amerika, Birleşmiş Milletler gibi akan kanı izlemekten başka bir şey yapmıyorlar. Hergün Çin baskı zulmünü arttırıyor. Yaşanan olaylara seyirci kalınıyor. Bu aslında bir insanlık suçudur. Dünyayı bu çirkin oyunlardan arındırmak İnsani bir görev olduğunu söylediler.

Republique Meydanı’nda bir araya gelen Çin zulmü karşıtı vatandaşlar,ellerinde Uygur ve diğer türk cumhuriyetlerinin bayrakları ve çeşitli sloganlar içeren pankartlar açtılar.
Doğu Türkistan bayraklarının açıldığı gösteride, “Uygurlara Hürriyet”, Uygurlara Özgürlük, Terörist Çin’ sloganları atılarak, Çin zulmüne dur denilmesi çağrısında bulundular.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

21 + = 30