2,240
8 Mayıs 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

FRANSA’DAKİ TÜRKLER 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ İÇİN SANDIK BAŞINA GİTTİLER

Türkiye’deki 7 Haziran seçimleri için yurtdışında oy verme işlemi oluşturulan seçim merkezlerinde bugün itibariyle başladı. Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan Türk seçmenler de oylarını kullanmak için bugün akın akın sandık başına gitti. Paris Başkonsolosluğu’nda kurulan seçim alanına yerleştirilen 7 sandıkta oy kullanmaya başlayan vatandaşların ilk gün olmasına rağmen seçime büyük ilgi göstermeleri gözden kaçmadı.

Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’nda kurulan sandıklarda vatandaşlar oylarını kullanmaya başladı. Saat 10.00’da başlayan oy kullanma işlemi için Başkonsolosluk önünde erken saatlerden itibaren yoğunluk oluştu. Sabahın erken saatinde Paris Başkonsolosluğu önüne gelen vatandaşlar, yapılan güvenlik kontrolü sonrası seçim sandıklarının bulunduğu alana alındı. Oy sandıklarının başında seçime katılan bazı partilerin müşahitlerinin hazır bulunduğu gözlendi.

Oy kullanmaya gelen ve daha evvel yüksek seçim kurulunın listesine olup olmadığını control etmeden oy vermeye gelenler, isminin listede olmadığı öğrenince üzülerek oy kullanamadan geri döndüler. Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanan Türk vatandaşları, 7 Haziran seçimleri için konsolosluklarda oy kullanılmasını daha güvenlikli bulduklarını söyledi. Alternatif olarak, Türklerin yoğun olarak yaşadıkları kentlerin belediyeleriyle anlaşılıp oralara konulacak seçim sandıkları sayesinde oy kullanan vatandaşların sayısının artabileceği görüşlerini de paylaştılar.

Sandık başına oy vermeye gelen vatandaşların bazıları çok heycanlıydı, seçmen listesinde isminin olup olmadığı endişesini yaşayan da vardı. İlk kez oy kullanacağı için nasıl kullanılacağını merak edenlere sandık başında yardım eden görevliler sayesinde heyacanını yenenler de oldu. Mustafa Aksan adlı bir Türk vatandaşı oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Kim kazanırsa kazansın seçim sonucu kazananı kabul edelim. Demokrasiye inanıyorsak, seçimle geleni de kabullenmek zorundayız” dedi ve konsolosluk yetkililerine oy kullananlara yardımcı oldukları için teşekkür ettiğini söyledi. Fransa’daki seçmenler, Paris Başkonsolosluğu’nun yanı sıra, Marsilya, Lyon, Strasbourg, Bordeaux ve Nantes başkonsolosluklarında da oylarını kullanabiliyor. 31 Mayıs’a kadar hafta sonları ve resmi tatillerde de sürecek olan oy verme işlemi 10.00 ile 19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 4 =