TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA FRANSA LEGİON D’HONNEUR VERDİ

2,113
20 Kasım 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği “TOBB” Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Fransa’nın en üst düzey nişanı olan Legion d’Honneur verildi. Fransa Dış Ticaret Bakanı Mathias Fekl, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törende,Türkiye ve Hisarcıklıoğlu’ndan sitayişle bahsettiği konuşmasının ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Legion d’Honneur madalyası taktı. Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı teşekkür konuşmasının ardından Fransız Bakan Fekl’e TOBB’un Ankara’daki merkez binasının Fransa Bayrağı’nın renkleriyle ışıklandırılmış fotoğrafının olduğu bir tablo hediye etti.

Hisarcıklıoğlu’na verilecek Legion d’Honneur nişanı takılması Töreninde konuşan Fransa Dış Ticaret Bakanı Mathias Fekl, Nişan töreninin Paris’teki terör saldırıları sonrası oluşan trajik bir ortamda gerçekleştiğini söyleyen Bakan Fekl ise, “Ankara’daki patlamadan çok kısa bir süre sonra, geçen hafta Fransa da barbar saldırılarla sarsıldı. Burada Türkiye ve Fransa’dan dostlarla birlikteyiz ve dostluk ilişkisinden gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Fekl, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Türkiye’nin Fransa’yla ilişkilerine katkılarından dolayı Hisarcıklıoğlu’nu Legion d’Honneur’a layık gördüğünü ifade etti. Ödül Töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, Legion d’Honneur nişanına layık görülmesine ilişkin, “Bugün benim için çok onurlu ve mutlu bir gün. Fransa Cumhuriyeti’nden böyle bir nişan almaktan büyük onur duyuyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu geçen hafta Paris’te düzenlenen terör saldırılarını kınadığını belirterek, “Teröre karşı mücadelede Fransız halkıyla dayanışma içindeyiz. Daha geçtiğimiz ay IŞİD ve bağlantılı gruplar, benim de yaşadığım Ankara’da canlı bombayla 102 kişiyi öldürdü. Yıllardır terörle mücadele eden halkımız, Fransız halkının endişesini çok iyi anlıyor” diye konuştu. Terörün hedef seçtiği özgürlük, eşitlik ve kardeşlik gibi temel değerlerin insanlığın onuru olduğunu söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “İnsanlık, onuruna sahip çıkacaktır. Terörün dini yoktur, milliyeti yoktur. Bu tür acı olayların tekrar yaşanmamasını diliyorum. Tüm özgür dünyaya, teröre karşı mücadelede dayanışma ve kararlılık çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı. Ankara’daki patlamanın şokunu atlatamadan Paris’teki eylemlerle sarsıldıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Paris’teki Republique Meydanı’nındaki özgürlik anıtına çiçek bıraktıklarını ve terör kurbanları için dua ettiklerini ifade etti.

Görev sürem içinde, Türk-Fransız ilişkilerinin önemine daima inandım diyen Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin en zor döneminde, Türkiye’deki Fransız dostlarıyla ve Fransa’da Türk-Fransız dostluğuna inananlarla birlikte çalıştıklarını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, Türk-Fransız işbirliğinin ikili ilişkiler için olduğu kadar, Avrupa Birliği, Orta Doğu ve genel anlamda dünya barışı için de önemli olduğunu söyledi. Fransa ve Türkiye arasındaki ikili ticaretin daha yukarılara çıkması gerektiğine vurgu yaptı. Hisarcıklıoğlu “15 milyar dolarlık ticaret hacmi, bizim için yeterli değil. Ticaretimize yeni bir ivme kazandırmalıyız.

Türkiye’de başta enerji olmak üzere, yeni Fransız yatırımları görmek istiyoruz. Aynı şekilde, Fransa’ya da, Türkiye’den daha çok yatırım yapılmasını taraftarıyız.” Şeklinde konuşmasını sürdüren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Suriyeli” Sığınmacılara yönelik beceri kazandıracak projeler gündemde” olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, sığınmacıların “Ülkelerini, sevdiklerini, mal ve mülklerini geride bırakarak, canlarını kurtarmak için ülkelerinden kaçan Suriyeli sığınmacılar, Türkiye için olduğu gibi, Avrupa için de en önemli gündem maddelerinden biri haline geldiğinin farkında olunduğunu” söyledi. Suriyeli sığınmacıların ekonomiye ve sosyal hayata entegrasyonunun öncelikleri arasında olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, sığınmacılara beceri kazandıracak ortak projeleri gündemlerine almış olduğlarını belirtti.

Türkiye’nin AB Üyeliği konusuna da değindiği konuşmasında TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu “Türkiye’yi AB değerlerine yakınlaştıracak her adım hepimiz için kazanç olacaktır” Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1996’dan beri yürürlükte olan Gümrük Birliği’nin yenilenme sürecinde olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Gümrük Birliği kapsamına, sanayi malları yanında, hizmet sektörü, tarım ürünleri ve kamu alımlarının da dahil edilmesini konuşuyoruz. Modernize edilecek Gümrük Birliği ile, işbirliği alanları çeşitlenecek, iktisadi işlem hacmi büyüyecektir” şeklinde konuştu. Fransa’nın, Avrupa Birliği fikrinin mimarı olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi.

“Türkiye’nin Avrupa Birliği tercihlerinde Fransa her zaman belirleyici rolünün bulunduğunu, Türkiye’yi AB’ye yakınlaştıracak her olumlu gelişmenin arkasında mutlaka Fransa’nın yakın desteği yer almıştır. Türkiye ve Avrupa bugün, Fransa’nın desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Türkiye’yi AB değerlerine yakınlaştıracak her iktisadi ve siyasi adım hepimiz için büyük kazanç olacağını.” Belirtti. Törene Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları (CCI) Başkanı Andre Marcon, bazı oda ve borsa başkanlarının yanı sıra Türk ve Fransız iş adamları TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na verilen Legion d’Honneur töreninde hazır bulundular.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 28 = 29