DİCE KAYEK MODA EVİ 2016 İLKBAHAR YAZ MODELLERİNİ PARİS’TE TANITTI

2,098
26 Ocak 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Haute Couture İlkbahar/Yaz 2016 Moda Haftası kapsamında ilhamını masallardan alan dördüncü couture koleksiyonu “Woven Tales” Louvre Müzesi’nde bulunan; Fransa’nın en önemli moda ve tasarım müzesi “Musée des Arts Décoratifs” de düzenlediği defilede tanıttı. Dice Kayek 2016 İlkbaharve Yaz Couture Koleksiyonu “Woven Tales” ilhamını peri masallarından alıyor. Dice Kayek Woven Tales, fantastik ve sürreal bir rüyanın hikayesi. Olarak adlandırdı.

2016 İlkbahar ve Yaz Koleksiyonu aynı sürreal bir rüyada olduğu gibi, zamansız ve kuralsız. Ağır flanel yün krep ve dokumalar, tüy gibi hafif organza ve koton kumaşlar ile bir araya gelirken; ipek mikado, saten ve kadife kumaşlar da yine bir arada farklı bir şekilde yorumlanıyor. Dice Kayek’in imzası olan “işlemeler’’, bu defa hayli şaşırtıcı detaylar ile izleyicinin karşısına çıktı. Bir başka sürpriz ise, bu koleksiyonda Dice Kayek’in her zamanki silüetlerinden ayrışan, yeni nüansların yer alıyor olmasıydı.

Paris’te yaşayan Türk Modacı Dice Kayek, Dördüncü Couture defilesini gerçekleştirmiş oldu. Dice Kayek, aynı zamanda Fransız Pret-a-Porter ve Couture Federasyonu’na üye olup, Paris Couture resmi defile takviminde yer almaya hak kazanan ilk Türk markası oldu. Prêt-à-porter moda haftalarından farklı olarak, “Haute-Couture” defileleri sadece Paris’e özel. Resmi defile takviminde yer almak, yani defile yapabilmek, Fransız Pret-a-Porter ve Haute Couture Federasyonu üyeleri titizlikle belirleniyor. Çok katı kuralları bulunan Couture Federasyon Kurulu, Dice Kayek’i defile yapması için bir kere daha davet etti.

Paris’te Couture yapan az sayıda moda evi bulunuyor. Christian Dior, Valentino, Chanel gibi büyük moda evlerinin defilelerini görsel birer showa dönüştürdükleri bu moda haftasında Dice Kayek’in defilesi de Christian Dior ile aynı gün gerçekleşti. “Couture” koleksiyonlarının en önemli kurallarından biri “el işçiliği”. Hemen hemen her şeyin elde yapılıyor olması. Koleksiyonda yer alan giysilerde, katlama, drape, pilise, kırma gibi elde yapılan “Couture” teknikleri kullanılıyor. Couture haftasına katılan her tasarımcı ve moda evi Couture becerilerini, birbirinden iddialı defileleri ile yine bu çerçevede bir haftalık sürede sergiliyor.
Ayşe ve Ece Ege kardeşlerin sahibi olduğu Dice Kayek firması da 2016 yılı ilkbahar yaz koleksiyonunu için düzenlediği defilede sergiledi. Kıyafetlerin en dikkat çekici özelliği etek boylarının midi ve maksi ağırlıklı olarak hazırlanmış olmasıydı. Siyah ile beyaz öne çıkarıldığı 2016 İlkbahar ve Yaz modellerinde Türk Modacı açık ve koyu Gri renklerin yanı sıra lacivert renklerden harmanladığı fark edildi. Pantolondan vaz geçilemiyeceğini pekiştiren modacı, ceket ve manto pelerine gibi üst giysileri geniş kesim olarak tasarlamış. Dice Kayek Modaevi’nin hazırlayıp sunduğu Ilkbahar Yaz 2016 Couture defilesi izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Dice Kayek, hazırladığı İlkbahar Yaz 2016 krasyonunda herzaman olduğu gibi bazı kıyafetlerinde ve aksesuar olarak saten kumaş kullanmayı tercih ederken ekose desenli kumaşa da yer verdiği görüldü. Defile sonrası Basının ilgi odağı olan Türk modacı Dice Kayek’in sahibi ve stylisti Ece Ege, İlkbahar Yaz için etek boylarının diz altı midi olacağını söyledi. Defileyi, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve eşi Sefire İnci Akil ile Kızı Burçin Akil, Türkiye’nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Hüseyin Avni botsalı’nın eşi Sefire İnci Botsalı, Gazeteci yazar Ertuğrul Özkök, Gazeteci Yazar Güneri Civaoğlu, Akedemisyen Nilüfer Göle, Zühal Pirinçcioglu, Mimar Melkan Gürsel, Stilist Ece Sükan, Stilist Ezgi İçel, İş adamı Zafer Topaloğlu, Ülker Grubundan Zühal Şeker,

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.