ALP ALANTAR’IN EV SAHİPLİĞİNDE SOYUT RESİM TARTIŞMALARI

1,897
15 Mayıs 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türk resim sanatında soyut resmin duayen isimlerinden Erdal Alantar’ın oğlu Alp Alantar, sanata ve sanatcıya olan saygı ve ilgisini Paris’te sanat üzerine düzenlediği görsel sunumlu soyut resim sanatı tartışmalı akşam yemeklerinde sanatseverleri buluşturuyor. Alantar’ın 3’ncüsünü düzenlediği akşam yemekli soyut sanat tartışması Plastik sanat çalışmalarıyla tanınan Nathalie Bibas’ın katılımıyla Paris’in 16’ncı bölgesindeki Korsika restoranında gerçekleşti.
Erdal Alantar, Michele Destarac ve Valerie Giovanni gibi sanatçıların çalışmaları slayt gösterimiyle ekrana yansıtıldı. Paris’in önemli güzel sanatlar okullarından birinde ders vermiş soyut resim konusunda uzman, 1998 yılından bu yana, Sanat Galerisi H/C’nin sahibi Hervé Courtaigne üç sanatçının eserleri ve çalışmaları üzerine konuştu.
Düzenlenen akşam yemekli sanat ve resim tartışması soyut resim çalışmaları üzerine olunca haklı olarak eserleri ve çalışmalarıyla, 1950’lerin sonlarında Fransa’ya gelen ve yaşamını çalışmalarını 20 yıldan fazla bu ülkede sürdüren. Üç ayrı atölyede resim dersleri veren 2014 yılında kalp yetmezliği nedeniyle 81 yaşında hayata gözlerini yuman ve başta Fransa, olmak üzere Hollanda, İtalya, Almanya, İsviçre ve Türkiye’de 130’u aşkın bireysel sergi açma başarısını gösteren, Sanat eleştirmenleri onun yapıtlarını değerlendirirken, Soyut resmin duayen isimlerinden olduğunu her fırsatat dile getirilen ve Paris ekolünün son temsilcileri arasında gösterilen Erdal Alantar’ın çalışmaları konuşuldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 38 = 46