ASTANA OPERASI PARİSLİ SANATSEVERLERİ BÜYÜLEDİ

1,161
19 Ekim 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Kazakistan’ın UNESCO Daimi Temsilcilik Delegasyonu tarafından“2013-2022 yılları arasında Kültürlerin Uluslararası ortamda buluşma vesilesiyle UNESCO ile Kazakistan’ın başkenti Astana Belediye’sinin desteğiyle Paris’te gerçekleşen “ Büyük Orta Asya Melodilerini “ seslendiren Astana Operası, gösterdiği performansla Parisli sanatseverleri büyüledi.
Kazakistan’ın büyük şairler ve Kazak besteci Shalkyma dans grubu ve Başkent Astana milli Filarmoni Orkestrası eşliğinde müzik, şarkı ve dans bu gösterisi sergilendi Pairs’te. Paris Unesco Merkez’deki gösterinin ardından başkent Paris’in Champs-Elysees caddesi üzerindeki Pierre Cardin gösteri merkezinde sahne alan Astana Operası davetlilere müzikal muhteşem bir gösteri sundu. Efsanevi bir geçmişi doğaya ya da bir kadına atfedilen, yaşanılmış bir dönem ve tarihi bir olgu yansıtıldı.
Astana Operası, Program çerçevesinde; Kurmangazi, Korkut, Sougur, Dairabai, Nurgisa Tlendiyev, Mukhit, Zhayau Mousa Mukagali Makatayev Kadir Mirza Ali ve Brusilovski eserlerini seslendirdi. Aynı zamanda Bozkır göçebe yaşam biçimi ve sevgiyi enstrümantal parçalar eşliğinde. Kazak milli aleti dombra ve kopuz eşliğinde anlamlı bir şekilde yorumladı. Parisli sanatseverlere değişik bir kompozisyon çizip göçebe zamanı anlatımı gerçekleştirdi. Böylece müzik hem bestecinin hayatını, hem de bozkır öyküsünü anlatmış oldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 45 = 54