AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİSİ FRANSIZ BASININA KARABAĞ’DAKİ DURUMU ANLATTI

1,862
6 Nisan 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Elçin Amirbeyov, Dağlık Karabağ’da meydana gelen Ermenistan güçlerinin sık sık yaptıkları taciz sonrası meydana gelen çatışmalarla ilgili olarak Fransız basınını son gelişmelerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında bilgilendirdi. Ermenistan’ın işgal etitği Azerbaycan toprakları üzerinde hak iddia ettiği Dağlık Karabağ bölgesinde, 1994’teki ateşkesten bu yana yaşanan en sert çatışmalardan birinin olduğunu söyledi. Büyükelçi Amirbeyov, 2104 yılında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın iki lideri buluşturduğu Paris’ görüşmelerinin ardından da Ermeni tarafının benzeri taciz de bulunduğunu söyledi.
Ermeni Güçlerinin, Dağlık Karabağ’da ilk tetiği çeken taraf olduğunu ve iki köylünün bu saldırı sonucu hayatını kaybettiğini belirten Azerbaycan Büyükelçisi Elçin Amirbeyov, ilk çatışmalarda 12 Azeri askerin öldürülğünü askerlerin yanı sıra yaşamını yitirenler arasında sivillerin de olduğunu belirtti. Dağlık Karabağ hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer aldığını, fiili olaraksa Ermenistan’ın desteklediği Ermeni ayrılıkçıların işgalinde olduğunu söyledi.
Sorunun çözümüyle ilgili Mnisk grubunun yaptığı çalışmalar görüşmelerin yıllardır devam ettiğine dikkat çekti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gerek Ermenistan’a gerek Azerbaycan’a çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulunduğunu söyledi. Ermenistan güçlerinin tacizi ve saldırısı karşısında, Azerbaycan Ordusu kendi topraklarında haklı olarak Ermenistan güçlerinin karşısında savunmaya geçmiştir. Kendi topraklarını korumak ve savunmak için mücadelesini yapacaktır “dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.