AZERBAYCAN ŞAİRİ İMADEDDİN NESİMİ ANISINA UNESCO’DA ETKİNLİK

618
17 Ekim 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Azerbaycan UNESCO Daimi Temsilciliği tarafından Paris UNESCO Merkezi’nde organize edilen, Azerbaycan şairi İmadeddin Nesimi’nin doğumunun 650. yılı vesilesiyle ilan ettiği, ”2019 İmadeddin Nesimi Anma Yılı etkinliği düzenlendi.

Azerbaycan UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Anar Kerimov’un evsahipliğinde düzenlenen etkinliğe Azerbaycan Kültür Bakanı yardımcısı ve Unesco Kültür işleri sorumlusu Nesimi’nin kişiliği ve eserleri üzerine birer konuşma yaptılar.
Azerbaycan şiir sanatının ilk güzel örneklerini yazanlardan biri olan Nesimi’nin edebiyatta derin felsefi izler bırakan şiir türünün yakınen bilinmesine fırsat tanıyacağı düşüncesiyle bu yıl Azerbaycan’da Nesimi yılı ilan edilmesi ve 50 yıl bundan önce Nesimi’nin doğumunun 600. yılıyla ilgili UNESCO düzeyinde anım etkinliklerinin de düzenlenmesinin Azerbaycan hükümetinin şaire ve sanata verdiği önemin göstergesi olduğunu belirttiler.

Sevda Alekperzadeh, Merhaba adlı parçayla sahneye geldi. Bu anlamlı gecede diğer sanatcılar Nesimi’nin eserlerinden sırasıyla çalıp söylediler. Salonu dolduran davetliler Nesimi’nin eserlerinin yorumlandığı koro, aşık ve muğam sanatçılarını dinleme fırsatı buldular.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

9 + 1 =