AZERBAYCAN ŞEHİTLERİ PARİS’TE ANILDI

607
29 Eylül 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Ermenistan ile Azerbeycan arasında geçen yıl 27 Eylül’de başlayan İkinci Karabağ Savaşı’nda şehit düşen askerler ülke genelinde olduğu gibi Azerbaycan’ın dış temsilciliklerinde de Şehitleri anma törenler düzenlendi.

Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği’nce Azerbaycan Kültür Merkezi’nde Büyükelçi Rahman Mustafayev tarafından şehitler için düzenlenen anma törenine Paris’teki Azerbaycan Dış temsilciliklerinde görevli çalışanlar ile bazı Arezbaycan vatandaşları katıldı.

Paris’te yaşayan Azerbaycanlılar İkinci Karabağ Savaşı’nın birinci yılında şehitlerini andı. Azerbaycan’da olduğu gibi Paris’teki anma töreninde saygı duruşunda bulunuldu.
İkinci Karabağ Savaşı’nda vatanları için canlarını veren 2 bin 907 şehidi anma program çerçevesinde duygusal bir konuşma yapan Büyükelçi Mustafayev, Azerbaycan’ın zaferle çıktığı bu savaşta kendi vatanları için savaşıp şehit düşen Azerbaycan’ın evletlarının huzurunda bir kere daha saygıyla eğildiklerini ” ifade etti

Azerbaycan’ın UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilçi Büyükelçi Elman Abdullayev, Şehitleri anma töreninde yaptığı konuşmada “27 Eylül tarihi Azerbaycan’da Şehitleri Anma Günü olarak kutlanmaktadır. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü için canlarını feda eden Vatan Savaşı şehitlerinin anısı bütün Azerbaycanlıların yüreğinde yaşamaktadır.

Büyükleçi Abdullayev, Bugün Azerbaycan halkının hem gurur hem de hüzün günüdür. Bugün vatan toprağı için toprağa düşen ,2907 kahramanın şehit olduğu gündür. Bugün 30 yıldır işgal altındaki ülkemizin topraklarının Ermeni zulmünden kurtarıldığı gündür. Bugün Karabağ’ın Ermeni esaretinden kurtulduğu, Azerbaycan’ın gücünün ispat edildiği gün olduğunu “belirtti.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

28 + = 31