AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 25 YIL KUTLAMASI PARİS’TE YAPILDI

923
20 Ekim 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te Azerbaycan’ın bağımsızlığının 25’inci yıl dönümünü kutladı. Paris’teki Azerbaycan’ın dostları derneği tarafından düzenlenen Azerbaycan’ın 25 yıl bağımsızlığını kutlama etkinlikleri çerçevesinde Paris’teki Azerbaycan Kültür Merkezi’nde Azerbaycanlı sanatçıların verdiği bir konserle bağımsızlık kutlaması coşku içinde yapıldı.
Derneğin genel sekreteri Mirvari Fataliyeva, günün önemini belirten bir konuşma yapması için Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Rahman Mustafayev’e sözü bıraktı. Azerbaycan, 1920 yılında Sovyetler Birliği’ne katılmıştı. 18 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Azerbaycan’ın söz konusu bu kararı 29 Aralık’ta halk oylamasına sunuldu. Referanduma katılan halkın büyük çoğunluğunun oyları ile ülke bağımsızlığını ilan etti. Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke ise Türkiye olduğunu ifade eden Büyükelçi Mustafayev, Azerbaycan müslüman ve laik bir ülke olduğunu söyledi.
Azerbaycan’ın Dostları Derneği Başkanı Jean François Marcel, günün önemine yönelik yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın kısa bir süre evvel göreve başlayan yeni Paris Büyükelçisi Rahman Mustafayev’in ilk olarak burdaki Azerbaycan ve katılımcılara hitap ettiğine dikkat çekti ve her nekadar Azerbaycan için bilmiyenlerin ‘Diktatör ‘ bir ülke benzetmesi yapmalarına gönderme yaparak, Azerbaycan’ın idam yasasını Fransa’dan evvel kaldırdığını, Kadınlara seçme ve seçilme hakkını da Fransa’dan evvel tanıdığını söyledi.
Konuşmacların ardından, Kültürel etkinliklere katkı sağlayanlara plakit verildi ve daha sonra Azerbaycanlı sanatçı Vurgun Vakilov, Saida Zulfugarova piyano, İtibar Esadlı Kendine özgü piyano ile seslendirme yaparken Saddam Novruzbayov flut ve Sahib Asadov elinde Tefiyle yöresel türküleri seslendirdi. Konser sonrası davetliler Azerbaycan mutfağının yemekleri ve içeceklerinden hazırlanan bir kokteyl verildi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.