BAŞKONSOLOS KADIOĞLU AÇIKLADI; SEÇİM İÇİN SANDIKLAR HAZIR

4,025
7 Mayıs 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, Türkiye’de Haziran ayı başında yapılacak Genel Seçimler için Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının da geçen Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi Genel seçimlerde de oy kullanabilmeleri için Başkonsolosluk binasının bahçe kısmında seçmenlerin oy kullanabilmeleri hiç tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Başkonsolos Kadıoğlu, biz hazırız oy kullanacak seçmen vatandaşlarımızı bekliyoruz “dedi.

Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu, seçmenlerin oy vermek için son günü beklememesi gerektiğini söyledi ve son günlerde büyük yığılma olabileceğine dikkat çekti. Başkonsolos Kadıoğlu, 7 Haziran Genel Seçimleri için yurtdışında 8 Mayıs’ta başlayacak oy verme işlemi hergün sabah saat 10: 00 ile 19:00 saatleri arasında vatandaşlarımızın oylarını kullanabileceklerini belirtti. Bu seçimin geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden farklı olduğunu vurgulayan Başkonsolos, YSK’nın randevu sistemini kaldırdığını, seçmen kütüğünde ismi yer alan her vatandaşımız geçerli pasaport veya nüfus cüzdanıyla gelip oy kullanabilecek. Kimlik cüzdanı veya pasaportsuz olarak gelip de Fransa makamları tarafından verilen oturma izin kartı veya Fransız vatandaşlık kartıyla oyunu kullanamıyacak.

Başkonsolos Kadıoğlu, vatandaşların rahat etmesi ve uygun bir ortamda oy kullanması için her türlü imkanın sağlandığını belirtti ve bizden yana eksiğimizin olduğunu düşünmüyoruz. oy kullanacak vatandaşların seçmen listesinde olup olmadıklarını internet üzerinden control edip kayıtlı olup olmadıklarına bakmalarında kendileri için çok faydalı olacağını hatırlatan Kadıoğlu, YSK’nın kararı gereği bu yıl oy verme işleminin geçen yıldan farklı olarak bu yıl konsolosluklarda yapılacağını kaydetti. Bizim başkonsolosluğumuza bağlı vatandaşlarımız da oylarını Paris Başkonsolosluğu’nda kullanacak . Ancak hatırlatmakta yarar var konsolosluğumuz oldukça merkezi bir caddede yer alıyor. Dolayısıyla oy verme süreci boyunca bize tahsis edilmiş özel bir park yeri yok. Bu konuda vatandaşlarımızın özellikle toplu taşımayı tercih etmesini tavsiye etti. Fransa’da yaşayan ve seçmen kaydı olan Türk vatandaşları, kayıtlı oldukları Paris, Lyon, Bordeaux, Strazburg, Marsilya ve Nantes Başkonsolosluklarında, 8-31 Mayıs tarihleri arasında, 10:00-19:00 saatleri arasında pasaport veya TC kimlik numarası olan kimlikleriyle oy kullanabileceklerini hatırlattı.

Diğer taraftan, Konsolos Müslüm Aygün, vatandaşların Başkonsolosluk’ta oy verme işlemleri için hazırlanan mesai günlerinde 5 adet sandığın, hafta sonları bu sandık sayısının 7 adete çıkacağını belirttiği oy sandıklarının bulunduğu ortamı ve oy kullanılacak kabinlerin oy verme işlemine çok elverişli olduğunu gösterdi. Konsolos Aygün, seçmenlerin mümkün ise oy kullanmaya geldiklerinde yanlarında çocuklarını getirmemeleri tavsiyesinde bulunurken bunun oy verme işlemleri sırasındaki kalabalık ortamda zorlanabileceklerini belirtti. Her türlü güvenlik önlemlerinin de alındığına dikkat çeken Konsolso Müslüm Aygün, oy verme işlemi saatlerinde 2 bayan ve 2 bay olmak üzere 4 özel güvenlik görevlisinin gerekli kontrolü yapacağını ifade etti. Biz Başkonsolosluk olarak her türlü hazırlığımızı tamamladık. Vatandaşlarımız seçme ve seçilme hakkı olan demokratik haklarını kullanmaya bekliyoruz dedi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 11 = 13