BAŞKONSOLOS, PARİS’TE HATAYLI HIRISTİYAN TÜRKLERİN BAYRAMINI KUTLADI

3,889
14 Nisan 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te yaşayan Hatay Hıristiyanların, Paskalya Bayramını kutlamaya gelen Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu Hataylı Hiristiyan vatandaşlarımıza sürpriz yaptı, Paskalya bayramı kutlamasına gelen salonu dolduranlar. Başkansolosumuz Kadıoğlu aramızda anonsuyla birlikte Başkonsolosun gelişini ayakta alkışladılar. Çoğunluğu Hatay’ın Alınözü Kasabasından gelip başkent Paris ve Banliyölerine yerleşen Hataylı Hiristiyan Türkler, Hazreti İsa’nın çarmıhta ölümünden sonra üçüncü gün mezarda dirildiği inanışını ifade eden Paskalya Bayramı Paris’in Banliyösü Sarcelles’deki Espace Venise salonunda coşkuyla kutladılar.

Her yıl düzenli olarak Paskalya bayramını birlik içinde kutlayan Altınözlü Türk Ortadokslar, bu yıl ki bayramı geçen yıllarda olduğu gibi yine buruk kutladılar. Hatay’da bulunan Suriye Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Mor Grigoriyos Yuhanun İbrahim ile Rum Ortodoks Metropoliti Mor Grigoriyos Paulus Yazıcı, İskenderun’dan özel şoförleriyle Lübnan’a gitmek için 2 yıl evvel Suriye’nin İdlip kentine doğru yola çıkan İki din adamının yolu bilinmiyen kişilerce kesilip kaçırılan Ortodoks din adamlarından o gün bugün hala bir haber alınamadığı ifade eden Papaz Nedim Maluf, üzgünüz dedi.

Hataylı Türk Ortadokslar’ın Paskalya Bayramını kutlayan Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, “ Değerli vatandaşlar, Türkiye’nin Anadolu’nun Hatay’ın güzel İnsanları hepinize merhaba. Öncelikle bu anlamlı günde sizlerle beraber olmaktan dolayı yaşadığım mutluluğu ifade etmek istiyorum. Hepinizin Paskalya Bayramı bir kez daha kutlu olsun “Diyen Başkonsolsos Arapca dilinde de bayramı kutlaamsı üzerine salonda büyük bir alkış koptu. Başkonsolos Kadıoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü; Bundan 5 yıl evvel Paris’te görevliyken aranızadki bir çok sayıdaki insanımızı Konsolosluk işlemleri için geldiğinizde görme vet anıma imkanı buldum “ dedi.

Başkonsolsos Kadıoğlu, Aynı zamanda da Hatay sevdası taşıyan birisi olarak sizlerle bir dakikalık dahi olsa sizlerle sohbet etmekten büyük mutluluk duydum keyf aldım. Şimdi tekraradan Paris’te görevlendirilmiş durumdayım . Başkonsolos olarak ve bu vesileyle böyle anlamlı ve özel günde sizlerle beraber olmaktan ayrıcada mutluluk ve şeref duyuyorum. Tekrar sizlerin bayramını kutluyorum. Burdaki toplumumuzun giderek daha da önemli yerlere geldiğini görmek, Fransız toplumu içerisinde hak ettiği noktaya ulaşmanız bizleri ayrıca mutlu ediyor. Sizzler Fransa ve Türkiye arasında dostluk köprüsü olan insanlarsınız, sizlerin çocukları ve torunları gelecek nesiller için bu dostluk köprüsünün gerçek anlamda ne kadar sağlam olduğunu ortaya koyan gelecek nesilleri teşkil ediyorlar. Bugüne kadar ki çalışmalarınızdan dolayı Sayın Başkan’a Derneğin değerli yetkililerine ve sizlere teşekkür ediyorum. Bayramınız kutlu olsun en yakın zamand atekrar görüşmek üzere diyorum”dedi.

Başkonsolos ve Ordodoks Din adamı Nedim Maluf, alkılşar arasında kendileri için ayrılan masalarına oturdular. Salonu dolduran Paris’te yaşayan Hataylı Ortadoks vatandaşlarımız, evlerinde hazırladıkları Hatay yöresinin zengin mutfağının yiyecek ve içeceklerini misafirlere ikram ettiler. Ayrıca Paskalya Bayramı geleneği çercevesinde özel ve itinayla boyanmış yumurtalar tokuşturuldu. Başkonsolos Kadıoğlu ile Ordodoks din adamı Maluf alkışlar arasında yumurta tokuşturdular. Geç saate kadar süren bayram kutlaması için hazırlanan tiyatro gösterisi sunumu ve tombala çekilişi yapıldı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + 8 =