BÜYÜKELÇİ AKİL: FRANSA SENATOSU’NDA KONUŞTU: “TÜRKİYE’NİN YERİ AVRUPA”DIR

1,687
19 Şubat 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa Senato’sunda “Avrupa Üzerine Araştırma ve İletişim Enstitüsü (İRCE) adlı düşünce kuruluşu tarafından, Senato Fransa-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Senatör Jacques Mézard’ın himayesinde “Türkiye ve Avrupa Bütünleşmesi” temasıyla düzenlenen akşam yemeğine konuşmacı olarak katılan. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil konuşmasında, terörizme karşı uluslararası ortak çabanın ve dayanışmanın önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Büyükelçi Akil, PKK, YPG ve DEAŞ’la mücadele ve Türkiye’nin AB üyelik süreci ve hedefi hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin dış politikası ve komşularıyla olan ilişkileri konusuna da değinen Büyükelçi Akil, Suriye,İran ve Kıbrıs konusundaki düşüncelerini ifade etti.

Büyükelçi Hakkı Akil, Türkiye’nin 30 aşkın süredir terör ve terörizm ile mücadele ettiğini belirttiği konuşmasında, 50 yakın Türk diplomatın terör yüzünden hayatını kaybetitğini, terörün , dini,dili,milliyetinin olmadığına vurgu yaptı. Türkiye4nin yerinin Avrupa olduğunun altını çizdiği konuşmasında, Tarihi olarak Türk Fransız ilişkilerine baktığımızda, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1.Françoi’ya uzanan ilişkileri anlattı. Türkiye’nin yerinin Avrupa olduğunu, bunun stratejik olarak da benimsendiğini faede eden Büyükelçi Akil, Birinci ve ikinci dünya savaşındaki Türkiye’nin tutumu bunu da açıkca göstermiştir dedi.

Senato’daki Fransa-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Jacques Mezard, yaptığı konuşmada, Bu akşam dostluk grubu başkanlığını yaptığım ülkenin Büyükelçimizi ağırlıyoruz. Kendisini ilk geldiği günden bu yana tanıyorum. Fransa son zamanlarda zor günler geçiriyor. Fransa’nın yaşadığı sorunları Türkiye’de yaşıyor. Bundan dolayı Türkiye’yi anlamamız gerekiyor. Bazı yöneticiler ve gazeteciler Türkiye’ye ders vermeğe kalkıyorlar ama Türkiye’nin zor şartlar altında üstesinden geldiği çok şey olduğunu bilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Avrupa Birliği içindeki sorunların ne denli zor olduğunu biliyorum ben ki Avrupa Birliği’ni savunan birisiyim. Ama sorunlarını görmemezden gelinmemesi gerektiğini de biliyorum.

Bir çok ülke AB’nin sorunlarını bilmesine ragmen AB’ye girmek için kapısına çalarken bazı ülkelerinden birlikten ayrılmak için gayret sarfettiğinin de farkındayız. Fransa ve AB olarak Türkiye ile bağlarımızı daha da kuvvetlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bulunduğum konum itibariyle Türkiye’ye ve Türkiye’nin sorunlarını yakınen bilen biri olarak, kısa sure evvel AB üyesi 6 ülke, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların durumu üzerine toplanmıştı. Türkiye 4 yıl içinde 2 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacıyı barındırıyor. Avrupa Birliği kurulurken zor şartlar altında ve sıkıntılı bir dönemde kurulduğuna dikkat çekti, Türkiye’nin de bu birlik içerisinde yer almak üzere kurulduğu dönemde bu birliğin kapısına çaldığını hatırlatan Fransız Senatör, ben Fransa Türkiye dostluk grubu başkanı Fransa Türkiye ilişkilerini bilen biri olarak bunları söylüyorumu dedi.

Setano’da akşam yemekli toplantıyı düzenleyen düşünce kuruluşu I.R.C.E Başkanı François Charles, yaptığı açılış konuşmasında, Büyükelçi Akil’in kariyeri ve daha evvel yaptığı görev yerlerini ve zor şartlar altında zor bir dönemde mesleğini icra etmiş bir diplamatla birlikteyiz ‘dedi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

28 + = 31