BÜYÜKELÇİ AKİL: FRANSIZ VE TÜRK BASININA BAŞARISIZ FETO DARBESİNİ ANLATTI

1,348
22 Temmuz 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakki Akil, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullah Grubu tarafından yapılan başarısız kalan darbe girişiminin detaylarını Fransız basını ve Paris’teki yerleşik Türk basın mensupları için düzenlediği basın toplandısında anlatan Büyükleçi Akil basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Büyükelçi Akil, Türkiye’de darbe girişimi olduğunu girişimi Amerika’Birleşik Devletleri’nde yaşayan Fetullah Gülen Terör ekibi tarafından gerçekleştirilmek istendiğini aam alınan tedbirler ve Türk Milletinin tepkisi sonucu başarıya ulaşamadığını “ söyledi. Fetullah Gülen ve ekibinin başat Askeriye olmak üzeri bir çok kuruma yerleşmiş olduklarını anlatan Büyükelçi Akil, şimdi Devlet, darbe girişiminde bulunup kendi halkının üzerine ateş ederek öldüren Fetullah grubu teröristlerini tesbit etmek ve tutuklamakta olduğunu kaydetti.

Türk devletinin daha evvel başlatmış olduğu Fetullah Gülen yanlısı terör örgütü yanlılarını tek tek bulup çıkarma hazırlığında olduğu bir zamanda, olayın farkına varan Fetullah Gülen yanlılarının darbe için acilen düğmeye basmış olduklarını ve 200 aşkın kişinin hayatını kaybettiğiin 1500 yakın kişinin yaralandığını ve heniz tutuklu sayısı tam olarak belirlenmemiş olduğ için soruşturma ve tutuklamaların devam ettiğini anlattı.

Büyükelçi Hakkı Akil, Türk milletinin cesareti ve darbeye karşı duruşunu dünya canlı olarak izlediğini ifade ettiği konuşmasında, ülkenin normal hale gelebilmesi için hükümet olağın üstü hal ilan etitğini belirtti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’de grubu bulunan 4 Parti genel başkanlarının Darbe karşıtı ortak bildiriye imza koyudklarına da dikkat çeken Büyükelçi Akil, Basın toplantısına katılan basın mensuplarına Meclis’te grubu bulunan partilerin başkanlarının imzası bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ortak Bildirisini dağıttı. Büyükelçi Akil, ayrıca Video gösterimiyle basın mensuplarına 15 Temmuz 2106 günü akşamı başarsızlıkla sonuçlanan darbe girişiminden, Ankara ve İstanbul’daki harekatı konu alan filmi izlettirdi.

Basın toplantısı sonunda, soru cevap kısmında, bazı gazetecilerin, Türkiye’de gözaltına alınanlar arasında darbe teşebbüsünde bulunanların dışında Fetullah Gülen yanlıları dışında gözaltıların olduğun söyleniyor sorusuna karşılık, Fetullah Gülen terör örgütü mensupları gözaltına alınıyor “dedi. İlan eidlen olağanüstü hal konusunu soran bir gazeteciye ise, Fransa’da terör örgütü saldırıları sonrası Fransa’nın da aynı şekilde olağanüstü hal ilan ettiğini ve kaç aydır da uzatıldığına dikkat çekti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.