BÜYÜKELÇİ MUSA: “REFERANDUM OYLAMASI KATILIMNDA ARTIŞ VAR”DEDİ

1,302
11 Nisan 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Anayasa değişikliği referandum oylamasına katılımın 2015 yılında yapılan milletvekili seçimlerine oranla Fransa’daki vatandaşlarımızın oy kullanımı katılımında bir artış olduğunu söyledi. Büyükelçi Musa, Fransa’da oy verme işleminin tamamlanışının ertesi günü düzenlediği basın toplantısında, referandum oylamasına katılım ve oy kullanılma süresince alınan güvenlik önlemlerini anlattı.
Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde Başkonsolos Görkem Barış Tantekin ve Büyükelçilik Müsteşarı Erdem Tuncer’in de hazır bulunduğu bir basın toplantısı düzenleyen Musa, Fransa’daki oy kullanma işlemleri ile ilgili olarak, Fransa’da katılımda artış olduğunu söyledi. Anayasa değişikliği referandum oylamasında ortaya çıkan seçmenle ilgili bir başka duruma da dikkat çeken Büyükelçi Musa,
Yurtdışındaki seçmenlerin her hangi bir yerdeki sandıkta oykullanma serbestliği olmasından dolayı, Fransa’nın kuzeyinde yaşayan bazı seçmenlerin oylarını daha yakın olan Lüksemburg, Anvers ve Brüksel gibi şehirlerdeki sandıklarda kullanmayı tercih ettiğini söyledi. Bununla birlikte, gümrükler ve Fransa’da kullanılan oylar dikkate alındığında seçmenlerin Paris’te yüzde 42,62, Strazburg’da yüzde 47,52, Lyon’da yüzde 43,87, Marsilya’da yüzde 51,82, Bordo’da yüzde 51,08 ve Nant’da yüzde 51,69’unun sandığa gittiğini belirtti.
Seçim sandığının kurulduğu bazı şehirlerde, seçimiçin yerleşkenin yetersiz olduğunu gözönünde bulundurup, başkonsolosluk binası dışında organize etmek durumunda kaldık. Gerek başkonsolosluklarda gerek ise diğer yerlerde seçimin güvenliği çok önemliydi. Bundan dolayı Fransa makamlarıyla hem Paris’te hem diğer bölgelerde yakın irtibat halinde olduk. Gözle görülür ve caydırıcı tedbirler alındı. Başkonsolosluklarımızın girişine yakın mahallerde yerine göre üç,beş , sekiz ve daha fazla polis arabası hazır bekletildiğini gördük. Bu bizi çok rahatlatan bir unsur oldu. Bir vesiyelle bir Fransız basın mensubu ‘ iyi de bi biraz caydırıcı olmadı mı bu kadar yoğun güvenlik tedbiri altında seçim yapılması ‘ diye bir sorusu oldu. Tam tersine bu vatandaşa bir güven aşılayan bir gelişmeydi, seçime gölge düşürmek isteyenlerin maksatlarının akamate uğratılması bakımından daha başlangıçta tedbir alındığını göstermek bakımından çok yerinde tedbirlerdi o bakımdan Fransız makamlarına gerçekten teşekkür ediyoruz. Ayrıca teşekkür edeceğiz ama bu vesileyle bir kez daha teşekkür edelim ” dedi.
Anayasa değişikliği referandum oylaması için, üç yerde yerleşke dışına çıkmamızın temel nedenine gelince, hem Strazburg’da hem de Lyon’da bu iki başkonsolosluğumuzun yerleşkesi hakikaten çok yetersizdi, Marsilya’da da arzu ettiğimiz etkinlikte bir seçim yapılamıyacaktı orayı da dışarı çıkardık ve Fransız dostlarımızı ve komşuları mümkün mertebe rahatsız etmeme onların günlük hayatını olumsuz etkilememek için başından beri ortaya koyduğumuz çabalarımızın nedeni buydu. İstismar edenler olmadı mı oldu. Özellikle Strazburg ve Lyon’da yerleşke dışına çıkarken her zaman arzu ettiğimiz genişlikte seçim mahalli bulmak mümkün olmuyor özellikle okulların açık olduğu dönemde bu çok daha zor. Biz de tabi ki şartlar uygun olduğu için DİTİB yerleşkelerinde oy kullanılması noktasına geldik, yüksek seçim kurulu da bunu uygun gördü.
Bazı maksatlı çevreler bunun seçimin tarafsız atmosferde gerçekleştirilmesi için isabetli olmayabileceğine dair yorumlarda bulundular. Bu yorumların bir gerçek zemini yok inandırıcı tarafı da yok . Hatta biz bunun maksatlı olduğunu da düşünüyoruz bu yorumları yapanların hepsi gelip bizzat oy kullandıklarını seçim mahallindeki güveni huzuru rahatlığı gördüklerini de tesbit ettik. Ama buna rağmen israrla Fransız basınına da maksatlı haberler servis edildiğini de gördük. Seçimin bazı yerlerde bu iki vilayeti kastederek işte bakın görün, seçimin ibadethanelerde yapıldığını ima eden bazen de bunu açıkça belirten yazılardı bunlar. bizde bütün bunlara bir basın açıklamasıyla cevap verdik ve bunların hiç bir gerçek zemini yoktur gerçekle alakası da yoktur.Anayasa değişikliği referandumu seçimini de böylelikle Fransa’da tamamlamış olduk” dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

59 + = 65