CHP FRANSA BİRLİĞİ REFERANDUM İÇİN PARİS’TE HAYIR PANELİ DÜZENLEDİ.

1,380
13 Şubat 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te CHP Fransa Birliği ve Birleşik Haziran Hareketi tarafından, Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak Referandum ile ilgili olarak Hayır kampanyası paneli düzenlendi. Panele konuşmacı olarak CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ile Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Temsilcisi İsmail Hakkı Tombul katıldı.
Yaklaşık 200 kişinin izlediği panelde, konuşmacılar, Türkiye’de 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması üzerine 16 Nisan’da referandum yapılacağını ifade etti.
CHP İstanbul Milletvekili Cihaner, “ Anayasa değişikliği adı altında yeni bir rejim giderek rejim değişikliğini de aşarak yeni bir toplumsal yapı öneriliyor. Bunun adını açıkça söyleyebiliriz bu bir diktatörlüktür, totalizimdir. Vatandaş yerine kul tarif eden bir yapıdır. Şunu bilin ki bu sıradan bir referendum değil, Anayasa’nın 18 maddesi değişiyor, bu değişiklik şöyle de olabilir böyle de olabilir bir şey değil. Bu referandum özgürlüğünüzü ortadan kaldıracak bir referandum olacağını unutmayınız ona göre kararınızı verip, Laik Türkiye cumhuriye’ninin vatandaşları olarak hak ve özgürlüklerinizden ödün vermemek için referandum oylamasında Hayır oyu kullanmamız gerekiyor “dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Cihaner, Anayasa Değişikliği Kanunu’na göre, milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e ineceğini “ söyledi. Fransa’daki vatandaşların referandum da oy kullanmak üzere mutlaka sandığa gitmelerini istedi ve “ Sakın oy kullansak da bir şey değişmez demeyin, sandık güvenliği konusunda söylenlere de inanmayın yeterki siz sandık başına gidin ve yeni oy kullanacak gençleri de mutlaka oy kullanmaları için teşvik edin “dedi.
Cihaner, daha evvel yapılan ve yurtdışı oy kullanımına da dikkat çektiği konuşmasında, Fransa’nın Lyon kentinde yaşayan vatandaşlarımızın oylarının yüzde 88’ini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığını, Paris’te de oy oranının yüksek olduğunu, CHP’nin ise Paris’te HDP’den geride kaldığını söylediği konuşmasında, partili partisiz küs dargın kim varsa, şu iki ay içerisinde hiç bir şey düşünmeden sandığı gitmeyi düşünün ve de vereceğiniz oy Hayır olsun “dedi.
Birlişik Haziran Hareketi Türkiye Yürütmesi adına katılan İsmail Hakkı Tombul , yaptığı konuşmada, AKP 15 yıldır Türkiye’yi yönetiyor ve 15 yıldır bir değişim süreci yaşanıyor, AKP , hangi iddialarla iktidar olmuştu, Türkiye’de demokratikleşme hamleleri yapacağı vaadiyle iktidara gelmişti. Bunların iktidarı döneminde işsizlik arttı, çalışanlar haklarını kaybetti, gözümüzün önüne konulan 3 fotoğraf var, Bunlar Soma’daki bir mağazada o zamının Başbakanı’nın bir kıza attığı yumruk, Başbakan’ın danışmanının maden kazasında yakınını kaybeden birine sokakta attığı tekme halı gözlerinizin önünde oludğunu düşünüyorum. Dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + = 6