CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ İBRAHİM KABOĞLU, ERDOĞAN’IN YENİDEN ADAY OLABİLİR Mİ SORUSUNU CEVAPLANDIRDI

240
29 Ocak 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Akademisyen, Anayasa Hukuku Profesörü; Siyasetçi, XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili. İbrahim Kaboğlu, Paris Sorbonne Üniversite’nin konferans vermesi için davet ettiği Hukuk Profesörü Kaboğlu, CHP Fransa Birliği’nin Paris’teki Lokalini Ziyaret etti. Ziyareti sırasında lokalde bulunan bazı vatandaşların Türkiye’de yapılacak olan seçimlerle ilgili meraklı sorularından bazılarını kısaca cevapladı.

Akademisyen, Anayasa Hukuku Profesörü; Siyasetçi, İbrahim Kaboğlu; Paris’e 6. yıl aradan sonra geldim. Sorbonne 3’te ders verirken aynı zamanda gide gele 2017’de Ocak ve Şubat başı derslere başladım. Şu koşulla Marmara Üniversitesi’ndeki derslerim de aksamayacaktı. Paris’e gelecektim iki hafta da bir ve hafta sonları bana kalacaktı. Adana’ya gidecektim Konya’ya gidecektim. Anayasa referandumu öncesi çalışmalar için öğrencilerle 2 Şubat günü 15 veya 20 Şubatta görüşmek üzere diye vedalaştık. 7 Şubat gecesi kararnamede olan bu kararnamede adım yer aldı ve ondan sonra zaten benim Pasaportuma filan el konuldu.

Ben bir daha Paris’e gelemedim. Belki benim için şöyle bir olumlu tarafı oldu, bu kez Anadolu Anayasa toplantılarına daha çok zaman ayırdım ve artık 7. Şubattan sonra 8 Şubatta Adana’ya gidecektim öyle planlanmıştı. 16 Nisan’a kadar hep hemen hemen tam gün İstanbul’da durmadan Türkiye’nin yaklaşık olarak Türkiye’nin üçte birini gezdim. Anayasa’ya hayır referandumu için ve 6. Yıl aradan sonra ilk kez Paris’e gelmiş oldum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olup olmuyacağı konusunda bir vatandaşın sorusunu Akademisyen, Anayasa Hukuku Profesörü; Siyasetçi, İbrahim Kaboğlu şu şekilde cevaplandırdı ; Bundaki çelişki ise şu, bir 2017 Anayasa kuruluşuna biz sonuna kadar karşı çıktık. Az önce söylediğim gibi, ben özellikle karşı çıktım. Fakat şöyle bir çelişkiyle karşılaştık. Meclis’e girince Anayasa’nın üstünlüğünü yine biz savunma zorunda kaldık. Hatta bir çok kez siz değiştirdiniz Anayasa’yı siz dayattınız topluma Anayasa değişikliğini, ama uymuyorsunuz, bizzat yaptığınız Anayasa’ya saygı göstermiyorsunuz, üzerine yemin ettiğimiz and içtiğimiz metne uymuyorsunuz diye sürekli eleştiriyoruz.

Şimdi bu şeye gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına gelince, belliydi böyle yapacağını, ben o nedenle 2019’da sayın genel başkana bir rapor sundum. Doğal olarak bilesiniz Erdoğan’ın böyle bir handikapı var, aday olması bile koşula bağlı o nedenle bunu vekillerimiz bilsinler de Erdoğan’ı doğal aday olarak lanse etmeyelim. Bahçeli çünkü öyle diyor. Oysa onun engeli var diye fakat partimizin şöyle bir çekincesi oldu. 367 krizi gibi 2017’de olduğu gibi bir mağduriyet payesi vermeyelim biçiminde bir fikir düşencesi oldu. Ben Kemal beye hayır dedim. 367 krizi farklı nitelik olarak farklı bu ise daha farklı.

Şimdi aradan zaman geçti seçimler yaklaştı ve şöyle bir ikilemle karşı karşıya geldik. Onlar o Erdoğan Erdoğan adayımızdır derken esasen efendim o birinci adaylığı eski sistemdeydi şimdi yeni sistem, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi o nedenle ikinci döneminde değil birinci dönemindedir dolayısıyla Erdoğan aday olabilir diye. O zaman tabii bizde özellikle ben haliyle Anayasacı olarak tek Anayasacı olarak parti de hayır dedim. Anayasa’nın sürekliliği sözkonusu devamlılığı sözkonusu. 101’nci madde 2007’de değiştirildi.2014’te Erdoğan 101’nci maddeye göre aday oldu Cumhurbaşkanı seçildi 2018’de de aynı maddeye göre aday oldu Cumhurbaşkanı seçildi ve üçüncü kez aday olması için üç yol var.

Birinin gerçekleşmesi gerekir. Üç yol nedir ?. 18 Haziran’da sandık kurulursa eğer Anayasal olarak süre öyledir aday olamaz. Kendisi yeniden karar verirse aday olamaz. Ama madde 116 fıkra 3’e göre bir tek durumda aday olabilir o da 360 Milletvekili evet oyu verirse seçimlerin yenilenmesine aday olabilir diye bunu son haftalara kadar geçen Cumartesi akşamı bir tv kanalında bunu tekrar ayrıntılı olarak açıkladım ve ondan sonra hafta başında bizim Partimizin de çekinceleri biraz daha azaldı ve bizde karşıyız diye açıkça beyanda bulundu arkadaşlar. Başta Özgür Özel’de benden sonra, 6 ‘lı masadan da net tavır konuldu nihayet.

Bu açıdan tabii sıkıntılı bir döneme giriyoruz Erdoğan aday olsa da bir biçimde bizim tavrımızın net olması önemli, çünkü evet sen adaysın ama hukuka aykırı, Anayasa’ya aykırı Cumhurbaşkanı seçilse de zaten tescil için Anayasa’ya aykırısın aykırı bir süreç deme şansımız oldu şimdi, yoksa hani mağduriyet kozu vermeyelim o nedenle bunu dillendirmeyelim biçimindeki çekince ürkek tavır doğru değildi ve onu aştık şimdi, Artık önümüzdeki haftalarda gelişmeleri izleyeceğiz “ şeklinde cevaplandırdı. Akademisyen, Anayasa Hukuku Profesörü; Siyasetçi, İbrahim Kaboğlu, bir grup vatandaşın isteği üzerine onlarla bir hata fotoğrafı çektirdi CHP Fransa Birliği Paris lokalinde.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 12 = 18