CHP KONYA MİLLETVEKİLİ ABDÜLLATİF ŞENER, PARİS’TE ” ERDOĞAN SEÇİMİ KAZANAMAZ “DEDİ

144
7 Şubat 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te CHP Fransa Birliği tarafından düzenlenen toplantıda konuşan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener: ‘AKP’nin oy oranı her seçimde düşüyor bu seçimde de düşecek, Erdoğan’ın seçilme ihtimali olmadığı gibi, üçüncü kez aday olması da Anayasa’ya aykırı ” olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ne kadar 2023 seçimleri için 14 Mayıs’ı işaret etmiş olsa da üçüncü kez adaylığı ve erken seçimin yasaya uygunluğu yeniden tartışma konusu olduğunu belirtti.

Bir kişinin ancak iki dönem cumhurbaşkanlığı yapabileceğine dair anayasadaki maddeleri hatırlatan CHP Konya Milletvekili Şener, Erdoğan’ın üçüncü dönem cumhurbaşkanlığı yapmasının ancak Meclis’in bir erken seçim kararı almasıyla mümkün olabileceğini söyledi. Abdüllatif Şener, “Cumhur İttifakı erken seçim için gerekli olan 360 milletvekilini bulamıyor. Erdoğan, kendisinin aldığı bir seçim kararıyla üçüncü kez aday olma hakkını elde etmesi söz konusu olamaz. Aday da olamaz. Bana göre Şu anda aday olması mümkün gözükmüyor.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 yıldır yorulduğuna ve yıprandığına da dikkat çeken Şener, hükümetin ekonomi politikalarında yanlış yaptığını, uygulamak istediği yöntem ülke ekonomisinin çökmesine neden olduğuna işaret eden Şener, Tayyip bey dinlenmesi gerekir, aslında seçmen onu seçmeyerek en büyük iyiliği yapacak, dinlensin kazanacağına inanıyorsa 5 yıl sonra tekrar aday olsun, ben inanıyorum ki Erdoğan seçilemeyeceğini kendisi de biliyor. Seçim startı vermiş olsa da adaylığı Mart ayında belli olacağını”ifade etti.

CHP Konya Milletvekili Şener, konuşmasını noktalarken, toplantıya katılanların sorularını cevaplıyacağını söylemesi üzerine, Salonda bulunanlardan bazıları soru yönelttiler. Sorulan sorular arasında, Abdüllatif Şener’in Memleketi Sivas olması dolayısıyla 2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen Sivas olayları hatırlatıldı ve bu konudaki düşünceleri soruldu. Olaylardan sorumlu tutulan ve şimdi 6’lı masanın ortakları arasında bulunan Temel Karamollaoğlu ve kendisinin de o dönemde Milletvekili olduğu hatırlatıldı.

Şener bu konuda, sorumluluğun dönemin valisi ve emniyet müdüründe olduğunu belirtti, Ama şu da bir gerçek ki, yangın çıkan otelde bulunan bir kişinin otelden dışarı çıkalım diye ısrar etmesi ve kendisinin otelden ayrılıp vali ve emniyet müdürüyle konuşup yeniden otele döndüğünde, içerdekilere otelden çıkılabileceğini kendisinin çıkıp yeniden girebildiğini söylemesine rağmen, içerdeki kişiler çıkmamakta ısrarlı olduklarını belirten bu kişi kendisi çıkarak canını kurtardığını söyledi.

Sivas olaylarında derin devlet parmağı olup olmadığı sorusuna ise, Abdüllatif Şener, olabilir de olmayabilir de ama olduğu düşünülüyor, askeriye olayları bastırması için davet edildiğinde Sivas’ın başka bir uç kısmında terör operasyonu yapıldığı şeklinde cevap verilmiş olduğunu hatırlattı ve derin devlet yönetimin kendi oluşturduğu bir sistem de diyebiliriz şeklinde bu soruyu cevaplandıran Şener, bir başka soruya ise, ben Millet Meclisi’nin Deniz Baykal’dan sonra en eski Milletvekiliyim. Sizin sorduğunuz soru ya gelince, evet Erbakan’ın Refah Partisi gibi Sağ partiden bugün CHP gibi Sol partiye geçtiğimizi ve nasıl dönebildiğimi sordunuz. Ben Refah Partisi Milletvekiliyken düşüncem neyse bugün de CHP ‘de aynı düşüncedeyim”dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 81 = 89