ÇOK YÖNLÜ SANATÇI MEHMET GÜRELİ, ESERLERİNİ PARİS’TE SERGİLEDİ

4,380
2 Nisan 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Çok yönlü sanatçı olarak da tanımlanan Mehmet Güreli, bazı yeni eserlerini Paris’te Da Vinci Art galerisinde 1 Nisan 2016 Cuma günü akşamı  Fransız sanatseverlerle buluşturdu. Mehmet Güreli sanat tarihine göndermeler yaptığı eserleriyle, Parislilere kendi iç dünyasının kapılarını aralamış oldu. Güreli’nin yeni eserlerini var olma üzerinde çalışarak bir araya getirmiş olduğu gözlemlenirken, ressam yaşamın içinde var olma alanlarını ön planda tutmuş olduğu anlaşılıyor.
Ressamlığının yanı sıra müzisyen, yazar ve yönetmen kimlikleriyle sanatın her alanında yolculuğuna devam eden Güreli,  yazılarında ve yaşamında her kelimenin altını doldurmaya çalıştığı görülüyor. Da Vinci Art galerideki sergisindeki resimlerinde varoluşunun ağırlığını yansıtmaya çalışıyor. Sanatçı Güreli, tuvallerine yansıttığı kadınların ve erkeklerin iç dünyalarına inmeye çalışmamış aksine izleyicisine, o karakterlerin iç dünyalarını çizmelerini ya da hissetmelerini aksettirmiş.
Paris’teki sergisinin açılışında konuştuğumuz Sanatçı Mehmet Güreli, bu yeni çalışmalarında günümüzde şekillenen toplumsal eğilimlere dikkat çekmek istediğini ve dikkat edildiğinde sergideki resimleriyle inceden inceye bir hikâye anlatma düşüncesi içerisinde bir Film Noir’ı ekrana yansıttığını veya bazen de karanlık ilişkileri irdelemiş olduğunu dile getirdiğini söyledi. Bu benim Paris’teki ilk sergim, daha evvel İstanbul’de Film Noir sergisi açmıştım. Ordaki resimlerimi Paris’e getirdim. Aslında ben resimden daha çok sinemaya daha fazla merak duyuyorum.
Sinemayla uğraşıyorum. Bu sergide sinemaya yakın bazı kareler var. Herkes tabii görüyor. Sinema sevgimin bir tesadüfü oldu bence bu. Ben bazı sanatları birleştirmeye çalışıyorum kendi dünyamda, bir yanda film çekiyorum bir yanda resim yapıyorum, biryanda da müzikle uğraşıyorum. Bunu kumuleri çok yönlü çalışma olarak algılıyor . Bu benim için kareleri birleştirmek veya sanatın ayrılmaz içtenliğini bir birinyle buluşturma da diyebiliriz buna. Gelecek aylarda, her halde Eylül ayında bir başka sergim daha olacak, belki bu sergide sulu boya çalışmalarım olacak onlar üzerine çalışmalarım var, bunları İstanbul’da sergiledikten sonra Paris’e getirip burada da sergilemeyi düşünüyorum “ dedi.
Sanatçı Mehmet Güreli’nin Da Vinci Art Galerideki resim sergisinin açılışına katılanlar arasında Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve Eşi İnci Akil’de hazır bulundu. Büyükelçi Akil, Sergi ve resimlerin sergilendiği galeri hakkındaki düşüncelerini şu şekilde ifade etti: Bir Türk yatırımcının burada bir sanat galerisi açmış olması, Türk esnaflar açısından hem de Türk galericileri açısından önemli bir gelişme, inşaallah ileride daha başka Türk sanat galerileri de olması Türk sanatçılarının da buralara gelmesi böylece iki yönlü sanat akımı olur. Tirkiye ile Fransa arasında, bu bakımdan fevkalade önemli ve yararlı görüyorum. Bu galerinin iki ay gibi kısa bir sure açılmış olması ve düzenlenen serge ve etkinlikler açısından güzel bir gelişme olduğunu düşündüğüün” söyledi.
çok yönlü sanatçı Mehmet Güreli’nin Da Vinci Art Galeri’deki sergisinin açılışana beklenilenin üzerinde bir ilgi olduğu görüldü.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

63 + = 73