COMİTE FRANCE-TURQUİE “EDEBİYAT ÖDÜLÜ ” KEMAL VAROL’UN ‘ OUAF ‘ ROMANINA VERİLDİ

499
26 Kasım 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Comité France – Turquie tarafından geleneksel olarak her yıl verilen ve derneğin kurucuları arasında bulunan 1981-1985 yılları arasında Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği görevini ifa eden Fernand Rouillon adına verilen ödül, Kemal Varol’un 1990’lar Türkiye’sinin siyasi ortamını bir köpeğin gözünden anlattığı Fransızcaya çevrilen « Haw » (Ouaf ) adlı romana verildi.

Başkanlığını gazeteci ve romancı Kenizé Mourad’ın üstlendiği Mathias Énard, Venus Khoury Gata, Nedim Gürsel, Frédéric Hitzel, Timour Muhidine ve Gaye Petek’ten oluşan 7 kişilik jüri üyelerine sunulan. Enis Batur, Simple Silence, Sedef Ecer, Trésor National, Aslı Erdoğan, Requiem pour une ville perdue, Ian Manook, L’oiseau bleu d’Erzeroum, Murathan Mungan, Le dernier Istanbul, Elif Şafak, 10 minutes et 38 secondes dans ce monde étrange, Burhan Sönmez, Labyrinthe, Latife Tekin, Derviş, Kemal VAROL, Ouâf, adlı eserlerin arasından Kemal Varol’un romanı ‘Ouâf ‘ jüri tarafından ödüle layık görüldü.

Başkent Paris’in 16. Bölge belediyesinde düzenlenen ödül törenine ilgi beklenenin üzerinde olduğu görüldü. Ödül törenini Comite France-Turquie Başkanı Marc Büker, kısa bir konuşmayla açtı ve Jüri başkanlığı görevini üstlenen gazeteci ve romancı Kenizé Mourad, Comite France-Turquie tarafından Fernand Rouillon adına konulan ödül için belirlenen 9 yazarın eserlerinin kısaca tanıtımını yaptı.

Comite France-Turquie, Fernand Rouillon ödülü kazanan ödülün sahibini açıklamak üzere başkent Paris’in 16. Bölge belediye başkanı Francis Szpiner. Kürsüye davet edildi. Belediye başkanı Szpiner, Comite France-Turquie Edebiyat ödülüyle ilgili kısa bir konuşma yaptı ve iki ülke edebiyatı için ödülün önemine değindiği konuşmasının ardından ödüle layık bulunan Kemal Varol’un yazdığı ‘Haw’ Fransızca ya ‘ Ouaf ‘ olarak çevrilen romanın ödülü kazandığını açıkladı.

Comite France-Turquie Edebiyat Ödül Törenini izlemeye gelen davetliler arasında bulunan romanın yazarı Kemal Varol, kürsüye davet edildi. Tebrik edilen yazar ödülünü belediye başkanı Szpiner’in elinden aldı. Yazar, başta jüri üyeleri olmak üzere salonda bulunanlara teşekkür etti ve beraberinde getirdiği romanını belediye başkanına taktim etti. Tören sonrası davetliler için hazırlanan bir resepsiyon verildi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + = 6