CUMHURİYETİN İLANININ 92. YIL DÖNÜMÜ PARİS’TE KUTLANDI

1,800
30 Ekim 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Büyükelçilik kapsamlı katılımlı bir kutlama resepsiyonu verdi.Ülkemiz’nin Paris Büyükelçiliği’nde tertip eden resepsiyona Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, AB Bakanı Harlem Desir, Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher ile pekçok ülkenin Paris’teki diplomatları ve askeri ateşeler, akademisyenler ve Fransız iş etraflarıyla beraber birden çok çağrılı katıldı. İki ülke ulusal marşlarının çalınmasının sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Paris Büyükelçiliği’ne gönderdiği Cumhuriyet Bayramı kutlama iletisi Büyükelçi Hakkı Akil tarafından okundu.

Resepsiyonda dahil olan çağrılılar aralarında yer alan Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve yaptığı konuşmada 2 ülke arasındaki ilişkilere uyarı çekti. Bakanımız Cazeneuve, gündemdeki vakalar çerçevesinde terörle uğraş konusuna değindiği konuşmasında Ülkemiz ve Fransa aralarında derin ve gösterişli bir işbirliği içinde yer aldığını ifade etti. Terörle uğraş hususunda da beraber davranış edildiğini belirten İçişleri Bakanı, “İnsan hakları ve global değerlerin korunması mevzubahis olduğunda 2 ülke birbirine sıkı bir biçimde ilişkili kalarak terörle uğraş etmeye aynı ritimde devam edeceğiz” diye konuştu .

Bakan Cazeneuve, Suriye konusuna da temas ettiği konuşmasında, Suriye’deki iç savaştan kaçarak pekçok ülkeye giden mültecilerin kocaman bir dram yaşadığını ifade etti . Mültecilerin vaziyetinin suistimal edilmemesi gerektiğini dile getiren Cazeneuve, mağduriyet hayatını sürdüren mültecilerin bir an öncesinde bizzat ülkelerine dönebilmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti . Cazeneuve, Ülkemiz ve Türk toplumu amaçlı “Burada kocaman bir ülkenin ve kocaman bir milletin temsilcisisiniz. Muazzam tarihe sahip bir ülkeyi temsil ediyorsunuz. Benzer sürede Avrupa ve Ortadoğu aralarında yer alan bir alanda yeşerecek kocaman bir umudu temsil ediyorsunuz. İşbirliğimiz, ortak çalışmalarımız sayesinde tüm problemlerin üstesinden geleceğiz”diye konuştu.
Fransa’nın Ülkemiz’ye pekçok konuda geçmişi uzun yıllara dayanan bir işbirliği olduğunu dile getiren Cazeneuve, terör riskinin artması sonrası Ülkemiz’yle Fransa’nın işbirliğinin kuvvetlenmiş olduğunu ifade etti . İki ülke temsilcileri terörün yanı sıra sığınmacı sorununun da derinleşmesi sonrası daha sık bir araya geldiklerini ifade etti. Büyükelçi Hakkı Akil ise, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yurtdışındaki temsilciliklere gönderdiği Cumhuriyet Bayramı iletisini okudu.

Büyükelçi Akil Fransızca gerçekleştirdiği konuşmasında da, Fransa ile Ülkemiz ilişkilerine ve Fransa’da hayatını sürdüren Türk vatandaşlarının sayısını vererek, 160 bine yakın Türk halkının çifte vatandaş statüsünde olduğunu ifade etti . Büyükelçi Akil, alanda pekçok savaşın meydana gelmesine rağmen Ülkemiz’nin siyasi istikrarını aynı ritimde devam ettiren bir ülke olduğunu ifade etti . Akil, bu dönemlerde Ülkemiz’nin pekçok seçimi başarılı bir biçimde gerçekleştirdiğini ve demokrasinin güzel bir zemine oturduğunu vurgulayarak, Ülkemiz’nin topraklarında 2 milyondan çok Suriyeli barındırdığını ifade etti .

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 5 =