DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI YILDIZ PARİS’TE TÜRK STK TEMCİLERİYLE BULUŞTU

1,699
1 Ocak 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Fransa’da faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Örgütü Temsilcileriyle Buluştu. Paris Başkonsolosluğunda düzenlenen buluşmada Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız’ın yanı sıra Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Buluşmada evsahipliğini üstlenen Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, Eğitim,Çalışma, Din Hizmetleri Müşavir vekili Ataşeler ile Büyükelçilik birinci Müsteşarı hazır bulundu. ve çok sayıda dernek temsilcisi katıldı. Fransa’nın çeşitli kentlerinde faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Örgütü Başkan ve yöneticileri katıldı.
Toplantıya ev sahipliği yapan Başkonsolos Kadıoğlu, katılımcılara hoşgeldiniz dedi ve Sivil Toplum Örgütleri tarafından çeşitli zamanlardaki buluşmalarda dile getiren ve giderek artan bazı sorunlara dikkat çekti ve konuşma yapmak üzere Büyükelçi İsmail Hakkı Musa’yı kürsüye davet etti. Büyükelçi Musa, Dernek başkanlarına göreve başladığımdan bu yana sizlerle 3.ncü buluşmamız, daha evvel sizlere söylediğim üç konuyu bugün de burda tekrar edeceğim dedi ve, Fransa’daki Türk toplumu olarak eğitim, siyaset alanına ilginin arttırılmasını istediğini hatırlatan Büyükelçi Musu, Belediye ve encümenlik alanında görev alan 200 vatandaşımız var. Ama bu yetmez dedi. Türk toplumuna çağrıda bulunarak, özellikle çocukların yüksek öğrenim yapmaları gerektiğini vurguladı.
Büyükelçi Musa, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullananların artması ve yüksek katılım da bulunulması toplumumuzun menfaatine olacağını söyledi. Çifte vatandaş olan Türklerin sandığa gidip mutlaka oylarını gerektiğini söyledi. Fransa’da yaşayan Türk toplumu içinde birlik ve beraberliğin çok önemli bir husus olduğunu vurgulayan Musa, Türkiye’nin geleceğini düşünen, vatanını seven herkese kapılarının açık olduğunu, PKK, DAEŞ ve FETO gibi örgütler dışında tekrar ediyoruz Ülkenin bölünmezliğinden yana olan herkese kurumlarımızın kapıları açıktır dedi.
Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, 5 aydır bu görevde bulunduğunu ancak diplomatlıktan geldiği için yurt dışındaki vatandaşların ihtiyaçlarının farkında olduğunu dile getirdi. Yıldız, özellikle son yıllarda Ortadoğu’daki çatışmaların Türkiye’nin üzerine maddi ve manevi ciddi yük bindirdiğini ancak Suriye’de Türkiye’nin çabalarıyla varılan ateşkes sonrasında bu yükün azalacağına inandığını söyledi. Türkiye içeride olduğu gibi dışarıda da terör örgütleriyle mücadelesine aralıksız devam edeceğine dikkat çeken Ahmet Yıldız, Türkiye’nin Suriye ile ilgili askeri operasyonların ara vermeden devam ettiğini, Suriye’de ateş kesin kısmen sağlanmış olduğunu söyledi.
Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yıldız, Türkiye’nin iç ve dış politikasına temas ettiği konuşmasında, Irak ve Suriye’deki son gelişmeler üzerine kısa bir özet yaptıktan sonra, İç politikada, Anayasa değişikliği konusunun Meclis’e olduğunu hatırlattı ve ülkemiz için hayırlısı olacaktır dedi.
Türk-Frınsız ilişkilerine de değinen Dışişleri Bakanı Yardımcısı, Ahmet Yıldız, Suriye konusunda ikili ilişkilerimiz daha sıcak bir duruma geldi ve yıllardır iki ülke arasındaki ilişkilerimiz dostane bir şekilde devam etmektedir “dedi. Avrupa Birliği üyeliği konusuna da değinen Yıldız, Komşularımızla sorunların sonbulacağını ümid ediyoruz, bunun ardından AB üyeliği konusunda ilerlere kaydedilecektir, Kıbrıs sorunu üzerine ikili görüşmeler yapılıyor, bunun da iyi yönde sonuçlanacağını “söyledi. Daha sonra Dernek temsilcilerinin iç ve dışardaki sorularıyla sorunlarını dinleyip cevaplandırdı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 2 =