DİTİB PARİS MERKEZİ GELENEKSEL 3’NCÜ KİTAP FUARI’NI AÇTI

1,277
14 Nisan 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Paris Merkez Şubesi tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen kitap fuarı açıldı. Paris ve çevresinde yaşayan vatandaşların büyük ilgi gösterdiği kitap fuarı’nda, dini, ilmi, tarihi roman ve sosyal içerikli Türkçe ve Fransızca bir çok kitap sergide yer aldı. DİTİB Paris merkezindeki kitap fuarı iki gün boyunca ziyaret edilebilecek fuarın açılış törenine, Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin, DİTİB Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini kesip açılış yapıldı.                                                                                                                     Çok sayıda çevredeki Türk vatandaşları ile öğrenciler açılışa katıldılar. Tantekin, törende yaptığı konuşmada, bu fuarı organize ettiği için DİTİB’e teşekkür ederek, “Bu fuar, Paris’te eksikliği hissedilen ve önemli bir boşluğu dolduran bir fuardır. Her gün ortaya çıkan gelişmeler ve karşı karşıya kaldığımız meseleler, Türk toplumu için eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini.” İfade etti.

Başkonsolos Görkem Barış Tantekin, konuşmasında. Türk toplumunun gelecek nesillerinin daha eğitimli ve donanımlı olması, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmasının önlerindeki en önemli sınav olduğuna vurgu yapan Tantekin, “Bunun için daha çok bilgiye ve bilgili olmaya ihtiyacımız var. Bu bilgiyle yaşadığımız toplumda güç ve nüfuz sahibi olmalıyız. Bunun yolu da kitap fuarları açmak kültür ve sanat etkinlikleri düzenlemekten geçtiğini” söyledi.

Başkonsolos Tantekin, kitap fuarı’na yoğun katılım olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bilhassa ailelerin çocuklarını getirmiş olmaları sevindirici olduğunu bununla birlikte öğrencilerin kitap fuarı’na ilgi duyup gelmelerinin memnuniyet verici olduğunu” söyledi.

Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge de kitap fuarıı’nın iki gün boyunca Paris ve çevresinde yaşayan Türk toplumunun kitapla ve bilgiyle buluşmasını sağlamasını ümit ettiğini söyleyen Böge, insanlarımızın kitap ihtiyaçlarını temin edebiliyorsak ne mutlu bize şeklinde konuşan Böge, Türkçe ve Fransızca kitaplarla her yaşa hitap eden kitap fuarı’nın hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

DİTİB Paris yönetim kurulu üyesi Selahattin Palandöken, DİTİB kitap fuarının oluşumuyla ilgili olarak şunları söyledi. “ Strazburg Din Hizmetleri Ataşesi ve Paris Din Hizmetleri Müşavir Vekili Dr. Fevzi Hamurcu, bu konudu teklif getirdi yönetim olarak bizler de olumlu karşıladık. 2017 yılından bu tarafı DİTİB kitap Fuarı’nı düzenliyoruz.

Bilineceği üzere bu sene 3’ncüsünü düzenledğimiz kitap fuarı’nda her yaşa hitap eden kitaplar mevcut, dileriz ki gelecek yıllarda bunu daha geniş alanlarda gerçekleştirebilelim, Paris’ten sonra, kitap fuarı aynı şekilde Lyon ve Strazburg’a taşınıp orada da DİTİB tarafından sergileneceğini “söyledi. Paris DİTİB kitap fuarı’na gelen öğrenciler beğendikleri kitapları almanın mutluluğunu yaşadılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.