DR.FULYA ÖZGÜN ROUBEY PARİS KOMÜNOTERAPİ DERNEĞİ’Nİ ANLATTI

9,195
19 Ekim 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te iki yılı aşkın bir süredir çalışmalarını aralıksız sürdüren Paris Komünoterapi Derneği’nin çalışmalarıyla ilgili olarak Dernek başkanı Dr. Fulya Özgün Roubey, derneğin kurulduğu günden bugüne kısaca çalışmalarını ve geleceğe yönelik plan ve projeleri çercevesinde Sivil Toplum Örgütleri tarafından düzenlenecek konnferans ve benzeri faaliyetler konusunda açıklamalarda bulundu. Paris Komunoterapi Enstitusu bir toplum ruh sağlığı kurumudur. Çalışma alanının önemli kısmını“göç ve göçmenlik “ konusu oluşturmaktadır. Resmi olarak 2013 yılında kurulmuştur.

Kurumumuzun calisanlari psikiyatri ve psikoloji uzerine profesyonel olarak calisan kisiler,ogrenciler ve gonullulerdir. Bireysel destek görüşmeleri, aile görüşmeleri, kişisel gelişim atölyeleri, halka yönelik ve profesyonellere yönelik seminerler, ebeveyn destek grupları, sosyodemografik ve psikopatolojik saha araştırmaları ve araştırmaların bilimsel ortamlarda paylaşımı, eğitimsel yazılı materyel oluşturma gibi aktiviteleri vardır.

Aktivitelerimiz türkce ve fransızca dillerinde gerçekleştirilmektedir.

Göçmenlik, yeni bilgilerle karşılaştığımız ve yeni uyumlar gerektiren bir sürectir. Bilgi toplayıp yenilerini üreteceğimiz, büyüyeceğimiz, aktaracağımız ve yeni ortaklıklar oluşturacağımız bir süreç. Eğer hazırlıklıysak bizi zenginleştirecek degilsek hasta edecektir.

Göçmenliğin problem olarak karşımıza çıktığı nokta, yeni bir hayatın getirecegi mutlak degişikliğe bir başka deyişle « akültürasyona » ve arkada bıraktıklarimızın üzüntüsüyle ve yetersiz sosyal destek nedeniyle gelişen « göç depresyonuna » göç edilen toplumun ve göç eden bireylerin sıklıkla hazırlıksız olmasındandır.

Sıklıkla düşünülenin aksine, göç eden kişinin doğduğu yerin kültürünü kaybetmemesinin temelinde yeni geldiği kültürü öğrenmeye açık olması ve bu kültürü de benimseyerek yaşaması yatmaktadır. Yapılan araştırmalar, tutucu olarak kendi kültürünü birinci kuşakta yoğun yaşayan grupların ikinci ve üçüncü kuşak üzerinde tepkisel bir etki yarattığını, ve bu kültürlerin kaybolma tehditiyle karşılaştığını göstermektedir.

Paris Komünoterapi Enstitüsü, her bireyin eşsiz olduğunu, en iyi şartlarda yaşaması gerektiğini, kişinin mahremiyetinin korunmasının bir mecburiyet olduğunu ,göçmenlerin yaşadığı psikolojik sıkıntıların çözümü için profesyonel desteğin tüm kuşaklara daha iyi bir yaşam standartı, daha yüksek eğitim imkani, daha insani bir sosyal ortam yaratacağını bilerek çalışmaktadır.

Bizlerle seminerler, bireysel ve ailesel destekler, stajlar konusunda iletişime girmekten çekinmeyiniz. Fransa’da yaşayan tüm bireylerin ve derneklerin bizlere ulaşabilmesi için iletişim bilgilerimiz  aşşağıda görülmektedir.

Seminer konularımız sıklıkla, depresyon, intihar, alkol ve madde bağımlılıkları, uyku bozuklukları, çocuk gelişimi ve eğitimi, şiddet ve psikolojik travma, kadınlarda gebelik ve sonrası psikolojik sıkıntılar, aile içi iletişim problemleri, duyguların yönetimi, panik bozukluklar, fobik hastalıklar ve tüm diğer psikiyatrik hastalıkların da göçmenlerdeki değişik özellikleri üzerinedir.
Paris Komünoterapi Enstitüsü Adına, Paris Komünoterapi Derneği Başkanı ve Paris’teki CH Sainte-Anne de çalışan Psikiyatrist Dr.Fulya Özgün Roubey ve çalışma ekibinin çalışmaları konusunda detaylı bilgiler siz değerli okur ve izliyenler için elde edebilmek için kendileriyle görüştük.

[email protected], 0689991975,0698950365 .

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

8 + 2 =